DİKKAT: 25 milyar kullanıcı hesabı şifresi İnternet’e yayıldı

25 milyar kullanıcı hesabı şifresi İnternet’e yayıldı

Güvenlik araştırmacıları, çeşitli siteler ve hizmetler için 25 milyar kullanıcı hesabı ve şifreleri dahil olmak üzere 845 GB’lık bir açık kaynak veritabanı keşfetti. Bu internetteki en büyük bilgi sızıntısı. Bilgiler internette zaten yayınlandı ve bunları binlerce kez yükledi. Bu nedenle, dünyadaki milyonlarca insan kullanıcı hesap verilerini çalma tehlikesi altındadır. Çalınan tüm veritabanına " Koleksiyonlar # 2-5 " adı verilir. Bu yıl 17 Ocak'ta bulundu " Koleksiyon # 1"Veritabanından 10 kat daha büyük. Böylece, 17 Ocak'ta bulunan toplam açık kaynak veritabanı hacmi 87 GB'dı ve 773 milyon kullanıcının verilerini içeriyordu.

Almanya'dan analistler, veri tabanındaki 5 kopya arşivini analiz ettiler ve bunun sonucunda 2,2 milyar eşsiz giriş şifresi buldular. Forbes’e göre , bu bilgi sızıntısı Dünya’daki her üç kişiyi de kapsıyor. Veritabanındaki her 5 arşivin analizini takiben, çalınan oturum açma şifresi çiftlerinin çoğunun eski veri sızıntılarından kaynaklandığı anlaşıldı. Daha eski veri sızıntısı, bilgisayar korsanlarının Yahoo , Dropbox ve diğer popüler servisleri hacklerken bilgisayar korsanları anlamına gelir . Bu bilgilerin bazıları güncel değil ve artık alakalı değil. Ancak, çok sayıda boşta şifre vardır.

Ancak, çoğu kullanıcının farklı sitelere ve hizmetlere kaydolurken kullandıkları eski şifreleri yeniden yazma alışkanlığı vardır. Kablolu web sitesinin isteği üzerine, uzmanlardan biri bilgi sızıntısı içindeki e-posta adreslerinin çoğunu kontrol etti. Sonuç olarak, sadece iki e-posta adresi için eşleşen bir şifre bulunmadığı ortaya çıktı. Bunlar, daha önce bazı kullanıcılar tarafından kullanılmış ve son birkaç yılda saldırıya uğramış olan şifrelerdir. Ayrıca, Almanya'dan gelen uzmanlar, 750 milyon kullanıcı hesabının daha önce kendi veri tabanında bulunmadığını tespit etti.

Bilgi sızıntısının tam ölçeği hala bilinmemektedir. Ancak büyük olasılıkla kullanıcı bilgileriniz sızdırılmış olabilir. Bunu yapmak için Almanya'dan özel bir araç kullanmanız gerekir. Lütfen aşağıdaki bağlantıdaki posta adresini not edin ve giriş bilgilerinizin ve şifrenizin verilere sızan hizmetler ve siteler listesine gönderilmesini bekleyin. Daha sonra, kenarları daha açık hale getirmek ve daha iyi çift yönlü tanımlamayı etkinleştirmek için listede listelenen sitelerin ve servislerin listesini değiştirmeniz gerekir.

Şunlara da Göz Atmalısın
Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir