Afganistandaki Bölgesel Sorunlar

Afganistandaki Bölgesel Sorunlar

10 Şubat 2018 0 Yazar: uzun

Afganistan, Asya’nın çok sorunlu ülkelerinden biridir. Bunda, Afganistan’ın sahip olduğu stratejik konum ve zengin yer altı kaynakları etkilidir.

1979’da, Sovyetler Birliği’nin işgali ile başlayan ve daha sonra iç savaşa dönüşen savaş süreci, Afganistan’ın her anlamda harap olmasına neden olmuştur. Afganistan’daki iç savaş sürecinden güçlenerek çıkan Taliban, ülkenin büyük bölümünde iktidarı ele geçirmiştir. Taliban’ın teröre destek veren politikaları nedeniyle NATO, Taliban iktidarını yıkmak amacıyla Afganistan’da operasyona girişmiştir.

Ancak NATO operasyonları Afganistan sorununun daha da derinleşmesine yol açmıştır. Afganistan’daki cumhuriyet idaresi 2010 yılında genel seçimleri yapmıştır. Taliban baskısı altındaki bazı sorunlu bölgeler dışında sonuçlar ilan edilmiştir. Ancak durum hassasiyetini korumaktadır. Ülkedeki barış ve istikrar sorununun çözümü için yoğun çaba sarf edilmektedir.

Ülkedeki başlıca sorunlar arasında etnik ve dinî sorunlar yanında, iç savaşın etkisiyle ortaya çıkan ekonomik çöküntü, geri kalmışlık, uyuşturucu ve hâlen süren iç savaş sayılabilir

Keşmir Sorunu

Hindistan ve Pakistan, 1947’de bağımsızlıklarına kavuşurken Keşmir Bölgesi’ni aralarında paylaşamamış, sonraki dönemde bu sorun iki devletin karşı karşıya gelmesine neden olmuştur.

Anlaşmazlıkların çatışmaya dönüşmesi üzerine BM 1948’de referandum uygulanması kararı vermiş, buna rağmen Hindistan, askerî güç kullanarak Keşmir’e hâkim olmuştur. Bu tarihten itibaren sorun büyümüş ve nüfusunun büyük çoğunluğu Müslüman olan Keşmir, Hindular ve Müslümanlar arasında bugüne kadar gelen dinî ve etnik kökenli çatışmalara sahne olmuştur.

Keşmir, günümüzde bölgede barışı ve kalkınmayı engelleyen önemli sorunlardan biri olmasının yanında, Pakistan ve Hindistan’ın hızlı bir şekilde silahlanmasına da yol açmaktadır. Ayrıca ekonomik olarak ciddi krizler yaşayan söz konusu devletlerin silahlanmaya yönelik harcamaları da zaten bozuk olan ülke içi ekonomik dengelerin daha çok bozulması sonucunu doğurmuştur.

kesmir sorunu 300x208 - Afganistandaki Bölgesel Sorunlar

Keşmir Sorunu

Bu Konuda Bir Soru Sormak İster misin?