Ay Tutulması

Aşağıdaki görüntünün son 500 yılda sadece 3 kez ger­çekleşen bir doğa olayına ait olduğunu biliyor musunuz? Kan­lı (Mavi Işık) Ay Tutulması olarak adlandırılan bu olay 15.04.2014 tari­hinde Türkiye saati ile 08.58’de başlayıp 78 dakika boyunca devam etmiştir.

Ay tutulması olarak adlandırılan doğa olayı hangi koşul­larda gerçekleşir?

Aşağıdaki görselde Alanya’da gözlemlenen Ay tutulmasına ait bir görsel verilmiştir. Ay tutulmasında Ay’ın bu rengi almasının nedeni güneş ışınlarının Dünya atmosferinde kırılarak Ay’a ulaş­masıdır.

Atmosferde gerçekleşen ışık kırılması sonrasında mavi ışık yutulurken kırmızı ışık Ay’a ulaşır. Ay’dan yansıyan kırmızı ışık sonucu görseldeki görüntü oluşur.

mavi isik ay tutulmasi 300x267 - Ay Tutulması

Kanlı (Mavi Işık) Ay tutulması (Alanya)

Eğer Dünya atmosferinde gerçekleşen bu olay olmasaydı tam Ay tutulması sırasında Ay hiç gözlemlenemezdi. Ay’ın gözle­nebilir olmasına neden olan ışık kırılması sayesinde Dünya at­mosferi ile ilgili bilgi edinebilir.

Aşağıdaki fotoğraf Kanlı Ay Tutulması sırasında NASA tarafından görüntülenmiştir. Fotoğrafı inceleyelim.

kanli ay tutulmasi 300x213 - Ay Tutulması

Kanlı (Mavi Işık) Ay tutulması Nasa görüntüsü

Parçalı Ay tutulması sırasında Ay’ın kızılötesi görselleri kullanılarak yukarıdaki gibi Ay’ın ısı harita­ları çıkartılmakta, bu haritalar ile Ay yüzeyindeki maddelerin nitelikleri belirlenebilmektedir.

 Ortalama yarıçapı Dünya’nın yarıçapının 0,27 katı (0,27R) olan Ay, 0,002569 AB’lik bir yörüngede dolanır. Güneş’in ortalama yarı­çapı ise 6,955 x 108 dir. Bu değer Dünya’nın yarıçapının yaklaşık 109 katıdır. Güneş-Dünya arasındaki uzaklığın ise 1 AB olarak ka­bul edildiğini biliyorsunuz.

Bu büyüklüklere sahip gök cisimlerinin yörüngelerinde yaptıkla­rı hareket sırasında birbirlerine göre konumları aşağıdaki şekil üze­rinde gösterilmiştir. Şekli inceleyelim.

ay ve gunes tutulmasi 300x264 - Ay Tutulması

Ay tutulması

Düğüm noktalarının, Ay’ın ve Dünya’nın yörünge düzlemlerinin arakesiti olduğunu biliyorsunuz. Ay, yukarıdaki şekilde görüldüğü gibi bu düğüm noktalarında bulunduğunda gerçekleşen dolunay evreleri, Ay tutulmasının gerçekleştiği konumlardır.

Ay tutulması üç şekilde gerçekleşir:

  1. Gölgeli Ay tutulması
yari golgeli ay tutulmasi 300x68 - Ay Tutulması

Yarı Gölgeli Ay tutulması

  1. Parçalı Ay tutulması

 

parcali ay tutulmasi 300x69 - Ay Tutulması

Parçalı Ay tutulması

  1. Tam Ay tutulması
tam ay tutulmasi 300x74 - Ay Tutulması

Tam Ay tutulması

 

Şunlara da Göz Atmalısın
Share

Bir Soru Sormak İster misin?

avatar
  Subscribe  
Bildir