Beyaz Bez Spor Ayakkabı Nasıl Temizlenir? Sararan Converse Nasıl Beyazlatılır?

Beyaz Bez Spor Ayakkabı Nasıl Temizlenir? Sararan Converse Nasıl Beyazlatılır?

31 Mayıs 2019 2 Yazar: Recep

Hepimizin zaman zaman beyaz bez spor nasıl temizlenir? diye yapmışlığı vardır. Genellikle nın kenarları sararmış veya bez sı sorunları yaşanmakta ve bunun neticesinde de beyazlatma çabalarına girilmektedir. Ben de tam olarak bu sorunu yaşayıp yaptığım sırada bu yazıyı yazmaya karar vermiş bulunmaktayım. Araştırırken ve yazarken bende konuyu öğrenmiş ve öğrendiğimi paylaşarak insanlara faydalı olmuş olacağım. Hadi başlayalım.

Sararan Kenarı Beyazlatma

Bu işin en basit tarafıdır, bu konuyu kısaca anlatıp geçeceğim sonrasında sararan bez ve bez kısmının temizlenme yöntemlerine yani asıl konuya geçiş yapacağım.

Sararan Ayakkabı Kenarı Beyazlatma

Sararan kenarlarının beyazlatma işlemi için eski bir diş fırçası ve diş macunu yeterlidir. Öncelikle diş fırçalama işleminde olduğu gibi diş macununu diş fırçasına sürüp, nın sararmış olan kenar lerini fırçalayıp sonra durulamanız yeterlidir. Bu işlemi yaptığınız taktirde nızın sararmış olan kenarları ilk gün ki kadar beyaz olacaktır. Şimdi gelelim asıl mevzuya yani fileli temizleme konusuna, bilirsiniz fileli kısımları temizlemek kenarları beyazlatmaya benzemez yani daha zor bir işlemdir.

Fileli Spor Nasıl Temizlenir?

Bu konuya detaylıca gireceğiz lakin konuyu uzatmadan şunu söyleyeyim de sonra niye en son söylüyorsun demeyin :). Konu başında benimde bu konudan müzdarip olduğumu belirtmiştim. Bir çok yaptım ve tabi benim lardan tatmin olmama nedenim vaktimin olmayışındandı. Hızlı pratik bir şekilde ları temizleyip evden çıkmam gerekiyordu, velhasıl hızlı bir şekilde larımı temizleyip evden çıkmayı başaramadım ve diğer larımı giyerek evden çıktım. Sonrasında ise bulduğum o kadar yönteme rağmen hiçbir deneme dahi yapmadan ları 30 derecede çamaşır Makinesine attım ve mis gibi tertemiz oldu.

Aman efendim ben mı çamaşır Makinesine atmam diyen bir kitlenin varlığından haberdarım tabi ki, madem bu yazıyı yazacağım işin bu yönünü de dan olmaz dedim ve onu da araştırdım. sını çamaşır makinesine atmayan kitleye gelsin.

Fileli veya Bez Temizleme Yöntemleri

  • Islak Mendil ile temizleme: Islak mendil ile nızın fileli kısımlarını silmeyi deneyebilirsiniz. Bu iş biraz uzun sürebilir ve bir paket ıslak mendil yeterli olmayabilir ama sabırla ve inatla uğraşırsanız sonunda mutlu olacağınız garanti bir yöntemdir.
  • Aseton ile temizleme: Asetonu pamuğa dökerek nızın fileli kirli lerini silerek temizleyebilirsiniz. Bu işlemi converse bez lar için de uygulayabilirsiniz, yine mutlu bitecektir.
  • Çamaşır Suyu ile temizleme: Bu yöntemi uygularken çok dikkatli olmanız gerektiğini unutmayın, zira çamaşır suyu ile nızı beyazlatmak isterken sonsuza kadar sapsarı hale getirebilirsiniz. Bu nedenle çamaşır suyunu sulandırmadan ve doğrudan nıza kesinlikle uygulamayınız. Önce çamaşır suyunu özelliğini kaybettirmeyecek kadar su ekleyin sonrada bu karışımı bir bez yardımı ile nıza sürerek temizleyebilirsiniz.
  • Cif ile temizleme: Konuyu araştırırken bir sitede yapılan yorumları takip ettim içlerinden dikkatimi çekenler oldu sizinle de paylaşayım. Adidas süperstar nasıl temizlenir? diye adidasın kendisine sorulan soruya cif önerisinde bulunulmuş. Bunu sadece adidas ile sınırlandırmayalım adidas, skechers, nike, puma, balenciaga v.s buraya yazmadığım kaliteli kalitesiz, sız ya da zengin fakir fark etmez tüm larınızda gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Cif ile temizliği önerisi çok fazla ve çeşitlilik de aynı şekilde süngere sürüp silen var, pamuk kullanan var yani var oğlu var. Ancak bu kadar yöntemin içinde dikkatimi bir video çekti ve sağ olsun videoyu çeken vatandaş gayet güzelde temizlemiş. Buyurun iyi seyirler.
  • Karbonat ile temizleme: Karbonat ile temizliği fikri de yabana atılmayacak kadar geçerli ve iyi bir fikirdir. Bu yöntemi kullanarak temizliği bedavaya getiren azımsanmayacak kadar insan var :). (Çok tahmini konuştum galiba) Her neyse bu da iyi bir temizleme yöntemidir, 2 çay ığı karbonatı bir bardağa döküp üzerine çok az su ekleyin ve macun kıvamına gelinceye kadar karıştırın sonra da yine o eski ve meşhur diş fırçanızla nızı fırçalamaya başlayabilirsiniz.
Karbonat ile ayakkabı temizleme
  • Tiner ile temizleme: Tiner kullanımı da çok çıktı karşıma benim önerim değildir. Tiner yanıcılığı ile nam salmış tehlikeli bir dir bu yüzden ben olsam hiç bulaşmam ama bulaşırım diyenler için söylüyorum. Bir sünger veya pamuğa tiner sürerek nızı silmeniz temizlenmesi için yeterlidir.

Aynı şekilde pamuk veya sünger kullanarak silme işlemi yapabileceğiniz alternatif ler de var. Örneğin mazot, kolonya vaya limon da aynı işlemde kullanabileceğiniz diğer lerdir ve kesinlikle temizleyecektir.

Yukarıda anlattığım işlemleri sararan beyaz rugan, süet veya bez larınızda kullanabilirsiniz. Bir çoğu tamamen sız yöntemlerdir ve kesinlikle tavsiyemdir, lı olabilecek yöntemleri ise belittim zaten ve önermedim. Beyaz sı artık büyük bir sorun değil ve eminim ki benim gibi sizler de bu konuyu sorun olmaktan çıkarıp kolayca üstesinden gelebileceksiniz.

Konuyla alakalı bir iki noktaya daha değinmeden bitirmek istemedim.

nızı benim yaptığım gibi çamaşır Makinesine atacaksanız bunun da kendi içinde önemli püf noktaları var;

  • Öncelikle nızın genellikle içinde bulunan ibarelere dikkatli bakın. nızın yıkanmaya uygun olup olmadığını öğrenip bu doğrultuda edin.
  • larınız çamurlu ise kaba pislikleri tamamen temizlemeden Makineye atmayın.
  • larınızı bir çamaşır filesine koyarak veya bir beze sararak Makineye atın.
  • Makineden çıkardığınız nızın içini doldurarak kurumaya bırakın.

İçi nasıl temizlenir?

Bu kadar temizlik yaptık ama hep nın dışına uğraştık peki, içi kirlenen nasıl temizlenir? birazda işin bu kısmını düşündüm ancak bu kesinlikle yıkamanızı gerektiren bir durum. Gerek makinede gerekse elde yıkayarak temizleyebilirsiniz ancak yukarıda da söylediğim gibi yıkanabilir özelliği olup olmadığına dikkatli bakın, zira nızdan olmanızı istemem.