Bitki Hücresinin Gözlemlenmesi

Kullanılacak araç ve gereçler: Lam ve lamel, bir kaç adet kuru soğan, damlalıklı şişe (3 adet ), su, siyah mürekkep, gıda boyası veya metilen mavisi, büyüteç, mikroskop, bıçak.

Öğrenciler gruplara ayrılır. Her bir grup öğretmenin keserek parçaladığı soğandan bir parçasını incelemek üzere alır. Soğanın etli yapraklarının arasından soğan zarı ayrılarak aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi çıkarılır. Öğrenciler soğan zarını önce büyüteçle inceleyerek gördüklerini defterlerine çizerler ve aşağıdaki şekle benzerliğini tartışırlar. Daha sonra soğandan çıkarılan zar üç parçaya ayrılır. Bu parçaların her biri ayrı birer lamın üzerine yerleştirilir. Damlalık yardımıyla 1. lama bir damla su, 2. lama bir damla siyah mürekkep, lama bir damla yeşil gıda boyası veya metilen mavisi damlatılır ve lamel kapatılır. Öğrenciler tarafından hazırlanan preparatlar mikroskopta incelenir. Elde edilen görüntülerin aşağıdaki mikroskop görüntüsüne benzeyip benzemediği tartışılır.

bitki hucresinin gozlemlenmesi - Bitki Hücresinin Gözlemlenmesi

Öğrenciler gözlemlerini defterlerine çizerek hücrenin temel kısımlarını isimlendirir, gözlemlerini kendi hazırladıkları bir tabloya kaydederler ve farklı preparatlardaki gözlem sonuçlarını tartışırlar.

(Okuldaki mikroskop sayısı yeterli değil ise gruplar preparatı hazırlar, her grup kendi hazırladığı preparatı öğretmen gözetiminde sırayla mikroskopta inceler.)

Şunlara da Göz Atmalısın
Share

Bir Soru Sormak İster misin?

avatar
  Subscribe  
Bildir