Biyolojik Çeşitlilik Yaşam İçin Neden Önemlidir?

Biyolojik Çeşitlilik Yaşam İçin Neden Önemlidir?

20 Kasım 2018 0 Yazar: uzun

Ekonomik Değer

Ülkemiz sebze ve meyve ve tarım ürünleri açısından verimli, elverişli ve çeşitliliği bol olduğundan bu durum ihracat yapma olanağı sağlamaktadır.

Ayrıca üç tarafının deniz olması sayesinde farklı türde deniz ürünlerinin tüketimi ve ihracatı mümkün kılmaktadır. Birçok bitki türü, tıp ve eczacılıkta eski çağlardan beri kullanılmaktadır.

Ülkemiz tıp ve eczacılıkta kullanılan ve aromatik bitkiler yönünden zengin bir çeşitliliğe sahiptir. Ükemizde yetişen tıbbi ilaç ve baharat yapımında kullanılmak üzere başka ülkelere satışı yapılan bazı bitkiler; adaçayı, anason, biberiye, çemen, çörek otu, defneyaprağı, kekik, kimyon, kişniş, rezene, sumak, gül, lavantadır.

Ayrıca süs bitkisi olarak ve peyzaj düzenlemelerinde kullanılan soğanlı bitkilerce de zengindir. Kozmetik, parfüm, esans, baharat üretimi gibi alanlar için ülkemizde bulunan birçok bitki ihraç edilmektedir.

Bunun bunların yanında tarımsal zararlıların mücadelesinde de bazı bitkilerden elde edilen bitkisel kökenli ilaçlar kullanılmaktadır.

ulkemizde yetisen baharatler ve bitkiler - Biyolojik Çeşitlilik Yaşam İçin Neden Önemlidir?

Türkiye’de yetişen tıbbi ilaç ve baharat yapımında kullanılan bazı bitkiler; Kekik, Sumak ve Lavanta

Gül yağı başta tabipler, sonra kadınlar için vazgeçemedikleri bir madde olarak bugüne dek gelmiştir. Tedavide gül, geleneksel tıp dünyasında ilaç olarak kullanılmıştır.

Gül suyu, Gül macunu ve Gül yağı olarak işlenen gül, bu üç ayrı şekliyle baş ağrısı, ateşlenme, bayılma, mide ağrısı, göz kanlanması gibi rahatsızlıkları tedavi etmekte faydalı olduğu geleneksel tıp kitaplarında yazmaktadır.

Doğaya dayalı turizm, ekoturizm olarak adlandırılmaktadır. Ekoturizm son yıllarda oldukça önem kazanmıştır. Biyolojik çeşitlilik ve doğal güzellikler bakımından, dünyada eşsiz bir yere sahip olan ülkemiz, ekoturizmde büyük potansiyele sahiptir.

Ülkemizin sahip olduğu doğal güzellikler ve biyolojik zenginlikler yurt içi ve dışında yeterince tanıtılmalı ve ekoturizm geliştirilmelidir. Böylece ülke ekonomisine katkı sağlanacaktır.

ekoturizm - Biyolojik Çeşitlilik Yaşam İçin Neden Önemlidir?

Ülkemizde ekoturizm gün geçtikçe yaygınlaşmaktadır.

Kültürel Değer

Nüfusu gittikçe artan dünyamızda ülkelerin en büyük zenginliği biyolojik çeşitliliktir. Biyolojik çeşitliliğini koruyan ülkeler zamanla daha güçlü olacak ve dünya ekonomisini ellerinde tutacaktır.

Küresel ve millî miras olan biyolojik çeşitliliği korumak her vatandaşın sorumluluğudur. Doğa fiziksel ve ruhsal sağlığımıza önemli katkılar yapar. Doğal ortamlar pek çok yazar, şair ve ressama ilham kaynağı olmuştur.

kulturel degerlerimiz - Biyolojik Çeşitlilik Yaşam İçin Neden Önemlidir?

Doğa birçok sanat için ilham kaynağı oluşturur.

Ekolojik Değer

Biyolojik çeşitlilik ekosistemin işleyişinin temelini oluşturmaktadır. Doğada bulunan bütün canlılar biyolojik çeşitliliğe ve ekosistemlerin işleyişine katkıda bulunurlar.

Hayvanlar, bitkiler ve mikroorganizmalar, mantarlar, hepsi aynı yeryüzünü paylaşan canlılardır. Tüm bu canlılar birbirleriyle doğrudan veya dolaylı olarak etkileşim içindedirler. Bütün canlıların doğal ortamlarında ve sağlıklı bir şekilde yaşamaya hakkı vardır.

Bu yüzden tüm canlıların doğal ekosistemine saygı göstermeli, yaşam alanlarına zarar vermemeliyiz. Doğaya verdiğimiz zararın, aslında kendimize verdiğimiz zarar olduğunu hiçbir zaman unutmamalıyız.

Bir ekosistemde, bölgede, ülkede veya dünyada yaşan herhangi bir canlı türünün tükenmesi yani biyolojik çeşitliliğin azalması, canlı türlerinin yok olması da biyolojik çeşitliliğin yok olması anlamına gelir.

Ülkemizde yaşayan Akdeniz foku, kelaynaklar, deniz kaplumbağaları, alageyik, boz ayı, kardelen çiçeği ve salep yapımında kullanılan orkideler nesli tükenmek üzere olan canlılardır.

kelaynak kusu - Biyolojik Çeşitlilik Yaşam İçin Neden Önemlidir?

Nesli tükenmekte olan kelaynak kuşları koruma altına alınmıştır.