Bölgeye Göre Zaman Hesaplaması

“Coğrafi Kon Düzenekleri” konu başlığı altında enlem (ϕ) ve boylam (λ) açılarının nasıl ölçüldüğünü öğrenmiştiniz.

Aşağıda dünya haritası üzerinde enlem ve boylam çizgileri gösterilmiştir.

Kuzey ve güney kutup noktalarını birleştiren sonsuz sayıda boylam çemberi çizilebilir.

bolgeye göre zaman 300x195 - Bölgeye Göre Zaman Hesaplaması

Bölgeye göre zaman

Greenwich’ten geçen boylam çemberinin Dünya’yı batı ve doğu yarım küre olmak üzere iki eşit parçaya ayır­dığı kabul edilir. Başlangıç boylamından itibaren 15˚ lik açılarla tanımlanan 24 adet boylama saat boylamı adı verilir.

Başlangıç boylamının doğusundaki saat boylam­ları sırasıyla 1 saat doğu boylamı, 2 saat doğu boylamı, şeklinde adlandırılırken batısında yer alanlar 1 saat batı boylamı, 2 saat batı boylamı şeklinde

saat boylami 292x300 - Bölgeye Göre Zaman Hesaplaması

Saat Boylamı (Greenwich)

Herhangi bir saat boylamının, 7˚30 doğusundan ve 7˚30 batısından geçen boylamların arasında kalan böl­geye, o saat boylamının saat dilimi adı verilir. Aynı saat dilimindeki bölgelerde kullanılan ortalama güneş zamanı ise bölge zamanı olarak tanımlanır.

ulkemizden gecen enlem ve boylamlar 300x166 - Bölgeye Göre Zaman Hesaplaması

Ülkemizden geçen Enlem ve Boylamlar

Yukarıdaki haritada 1˚ lik açılarla ülkemizden geçen boylam çizgileri gösterilmiştir. Haritayı inceledi­ğinizde, İzmit yakınlarından geçen 30˚ boylamının 2 saat doğu boylamına karşılık geldiğini fark etmiş olmalısınız. Ülkemizde bölge zamanı olarak 30˚ doğu boylamı kullanılmaktadır.

saat farki 300x156 - Bölgeye Göre Zaman Hesaplaması

Saat Farkı

Yerel Yıldız Zamanı

Yerel yıldız zamanını tanımlamış, yıldız günü ve güneş günü arasındaki dönüşüm eşitliklerini ince­lemiştik. Şimdi aşağıdaki etkinliği yaparak boylam farkı ve yerel yıldız zamanı arasındaki ilişkiyi incele­yelim.

Yerel yıldız saati ve yerel güneş saatinin gözlemcinin bulunduğu boylama bağlı olarak değişkenlik gösterdiğini, bu nedenle günlük yaşam için kullanışlı olmadığını biliyorsunuz. Bu değişkenliğin yarataca­ğı sorunları çözmek amacıyla geliştirilen bölge zamanı uygulamasına göre ülkemizde saat farkı bulun­mamaktadır. Buna karşılık Rusya, Çin, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada gibi yüzölçümü büyük olan ülkelerde, aynı ülke içerisinde saat farkları yaşanmaktadır.

Şunlara da Göz Atmalısın
Share

Bir Soru Sormak İster misin?

avatar
  Subscribe  
Bildir