Canlıların Yapısında Bulunan Temel Bileşikler ve İnorganik Bileşikler Nelerdir?

Etrafımızda canlı ve cansız pek çok varlık vardır. Canlı veya cansız tüm varlıklar elementlerden oluşur. Şu anda okuduğunuz kitap, tuttuğunuz kalem, saksıdaki çiçek, dışarda uçan kuş ya da biz yani her şey elementlerden oluşur. Bu durumda, canlıları oluşturan hücrelerin de elementlerden oluştuğu sonucuna varılabilir.

Tek hücrelilerden çok hücrelilere kadar her canlının toplam kütlesinin yaklaşık %98’i karbon, hidrojen, oksijen, azot, fosfor ve kükürt elementlerinden oluşur. Bu altı elementin yanı sıra 92 doğal elementin %20-25’i canlıların sağlıklı olarak gelişip üreyebilmesi için gereklidir. Canlı yapısını oluşturan temel bileşikler; inorganik ve organik olarak iki grupta incelenir.

İnorganik Bileşikler Su Baz Mineral Tuz Asit – Organik Bileşikler Karbonhidrat Vitamin Lipit Hormon Protein Nükleik Asit Enzim ATP

Canlıların Yapısında Bulunan inorganik Bileşikler

Canlı vücudunda sentezlenemeyip doğadan hazır olarak alınan bileşiklere inorganik bileşikler denir. Su, asit, baz, tuz ve mineraller biyolojik açıdan önemli olan inorganik bileşiklerdir. İnorganik bileşikler, canlıların yapısına katılır ve metabolik reaksiyonlarda düzenleyici olarak görev alır. İnorganik bileşikler hücre zarından geçebilecek büyüklüktedir, sindirilmez ve enerji vermez.

canlilardaki bilesikler - Canlıların Yapısında Bulunan Temel Bileşikler ve İnorganik Bileşikler Nelerdir?

Canlılardaki Bileşikler

Şunlara da Göz Atmalısın

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir