Doğru İlk Yardım Nasıl Yapılır?

Doğru İlk Yardım Nasıl Yapılır?

13 Eylül 2018 0 Yazar: Recep

Mevcut imkânlarla olay yerinde ilaç kullanılmadan yapılan, tıbbî olmayan geçici uygulamalara ilk yardım, uygulamaları yapan kişiye de ilk yardımcı denir.

İlk yardım uygulamalarının amacı hasta veya yaralının sağlık durumunun kötüye gitmesini önlemektir. Tedavi etmek değildir. Hasta ve yaralıya ilk yardım eğitimi almış kişiler tarafından müdahale edilmelidir.

İlk ve acil yardım teknikerleri (paramedik), sağlık memuru, sağlık teknikeri, hemşire, doktor gibi uzmanların ya da ilk yardım eğitimi almış olan kişilerin dışında kimse müdahale etmemelidir.

Su baskını, zehirlenme ve yangın çıkması gibi yeni tehlikeler söz konusu değilse hasta veya yaralıya gerekli eğitimi almış kişiler dışında kimse müdahale etmemelidir.

Trafik kazası olduğunda başka kazaların olmaması için işaretlemeler yapılarak önlem alınmalıdır. Şayet yaralanmalı bir trafik kazası ise 112 Acil Yardım Merkezi aranarak yardım istenmelidir.

İlk yardım eğitimi almamış kişilerin yaralıyı kaza yerinden uzaklaştırması ve yaralıyı hastaneye götürmeye çalışması yaralının durumunu olumsuz etkilemektedir.

Görülen yaraların dışında görülmeyen yaraların olabileceği de düşünülmeli, gerekli önlemler alınmadan yaralı yerinden kıpırdatılmamalıdır.

Yanlış ilk yardım uygulamalarının omurilik zedelenmeleri, felç ve ölüm ile sonuçlanabileceği unutulmamalıdır.

Doğru İlk Yardım Nasıl Yapılır? 1

Doğru ve yanlış ilk yardım müdahalesi