Dünya’nın En Garip 10 Okul Kuralı (Şaşıracaksınız)

Dünya’nın En Garip 10 Okul Kuralı (Şaşıracaksınız)

24 Şubat 2019 0 Yazar: Recep

Dünya’nın En Garip 10 Okul Kuralı

Toplum içerisinde her şeyin yolunda gitmesi amacı ile her zaman kurallar olmuştur, kurallara uyulmadığı taktirde hayat yaşanılması daha zor bir hale gelecektir bu yüzden kuralların hayatımızda olması bir gerekliliktir.

Okul hayatında da aynı şekilde kurallar vardır ve hepimiz bu kuralları hayatımızın bir köşesinde bulundururuz, kuralların olması gayet normaldir ancak şimdi okuyacağınız okul kuralları sizi şaşırtabilir.

En Garip 10 Okul Kuralı

1- Yeşil Kalem İle İmzalanan Sınav Kağıtları

Hepimizin bildiği üzere ülkemizde öğretmenler ve öğrenciler sınav kağıtlarında kırmızı kalemi sıkça kullanmaktadır. İngiltere’de bu durum oldukça farklı ve ilginçtir ki İngiltere’de bazı okullarda öğretmenlere kırmızı kalem kullanımı yasaklanmıştır.

Sebebi ise tamamen öğrencilere yöneliktir, kırmızı rengin öğrenci piskolojisi üzerinde olumsuz etki yarattığını düşünürler ve bu nedenle yeşil kalem tercih edilmektedir.

2- Okula Çizme İle Girilmesi Yasak

Amerika’da bazı eyaletlerde okula kar çizmeleri ile gitmek yasaktır. Bunun sebebi ise bu çizmeler içinde öğrencilerin okula getirmemesi gereken şeyleri getirebilecekleri ihtimalidir.

Okullarda kullanımı yasak olan herşeyin önüne geçebilmek adına böyle bir kural koymuşlardır.

3- Okul Kantinlerinde Ketçap

Fransa 2011 yılında okul kantinlerinde ketçap kullanılmasını yasakladı bu şaşırtıcı yasağın nedeni ise ketçabın sağlığa zararlı olması değil ketçap kullanımı ile ülkenin yemek kültürünün değişmesi ihtimalidir.

4- Arkadaş Grubu Kurmak Yasak

İngiltere okullarında ki diğer bir garip kural ise arkadaş grubu kurmanın yasak olmasıdır.

İngiliz okul yönetimleri özellikle ilk okullarda ikili şekilde dolaşılmasını istememektedir, sebebi ise çocukların büyük arkadaş grupları ile sosyalleşmeleri gerektiğidir.

5- Öğrenci Takip Sistemi

Almanya’da ki okullarda öğrenci takip sistemi uygulanıyor, öğrencilerin okulda hangi yemeği ydiği, kantinden ne aldığını ve nerede olduğunu izleme imkanı sunan bir uygulama var.

Öğrencilerin kıyafetlerinin kenarlarına takılan çipler sayesinde okul yönetimi ve öğrenci aileleri çocuklarının o an ne yaptığını rahatlıkla izleyebilmektedir.

6- Okula Çanta İle Girilmesi Yasak

Bu kural diğerlerinden daha şaşırtıcı gelebilir ancak gerçek anlamda okula çanta ile girilmesi yasak. Bunun nedeni ise içi tıkabasa dolu sırt çatalarının uzmanlar tarafından sağlıksız olduğu ve çocukların bu ağır çantaları taşımaması gerektiği yönünde fikir beyan etmeleridir.

Amerika’da ki okullarda çocukların defter ve kitapları okulda ki dolaplarında durmaktadır, öğrenciler sabah okula gelince kitabını alıyor akşam eve giderken geri bırakıyor.

7- Saç Yasağı

Tokyo’da ki bazı okullarda öğrencilerin saçlarının doğal olmasına büyük önem verilmektedir. Bu kuralı uygulayan okullarda okul yönetimi ailelerden çocukların eski fotoğraflarını kanıt olarak istemektedir.

8- El Kaldırma

İngiltere’nin garip yasaklarından daha önceki maddelerde de bahsetmiştik garip bir yasakla daha karşınızdayız.

İngiltere’de ki bir okul da bulunan el kaldırma yasağı diğer okullara da sıçramıştır, el kaldırma sisteminin sürekli aynı öğrencilerin derse katılım yapmasını sağladığı belirtilerek bu sistem yasaklanmıştır.

9- Parfüm Yasağı

Amerika’dan garip gelebilecek bir kural da parfüm yasağıdır.

Bu yasağın nedeni ise Pensilvanya’da bir öğrencinin parfüm nedeni ile yanmış olmasıdır. Bu tehlikeli olay neticesinde Amerika’da bir çok okulda parfüm kullanımı yasaklanmıştır.

10- Kahve İçmek Yasak

Güney Kore’de ki ilk okul, orta okul ve liselerde kahve satışına yasak getirme hazırlığı vardır, kahve yasağı sadece öğrenciler için değil öğretmenler için de geçerli olacaktır. Nedeni ise sürekli kahve tüketiminin çocukların zihinsel ve fiziksel gelişimine zarar vereceğidir.

Dünya’nın en garip 10 okul kuralı başlıklı yazımda sizlere Türkiye’de karşılaşmanızın zor olduğu garip 10 okul kuralını sıraladım. Bu yazıyı beğendiyseniz paylaşmayı ve arkadaşlarınıza fikiravm’ yi önermeyi unutmayın.