Görme – Denge İlişkisi

Kulak insanda dengeyi sağlamaya yardımcı bir duyu organıdır. Fakat vücudun dengeli bir şekilde hareket edebilmesi için gözün de kulakla birlikte çalışması gerekir. Örneğin, öğrencilerden gözlerini kapatıp tek ayak üstünde durmaları veya gözleri kapalı iken kendi eksenleri etraflarında dönmeleri istenirse dengelerinin bozulduğu gözlemlenir. Buradan vücudun dengeli bir şekilde hareket edebilmesi için göz ile kulağın birlikte çalışması gerektiği sonucuna ulaşılır. Ayrıca kulağın, boğaz ve burun ile de bağlantı hâlinde olduğu öğrencilere belirtilir.

Görme - Denge İlişkisi

Görme - Denge İlişkisi

Diğer bir konu da iki gözün birlikte çalıştığında cisimleri bir bütün olarak algılamasıdır. Bunun kavranması için öğrencilerden bir gözü kapalı iken göz hizasından 30 cm uzakta kapaklı bir kalemin kapağını kapatmaları istenir. Daha sonra, aynı kalemi her iki gözleri açıkken kapatmaları beklenir. Aradaki farkları anlatmaları istenir. Uygulama sonucunda tek gözü olmayan kişilere neden sürücü ehliyetinin verilmemesi gerektiği sorgulanır.

Sınıf içinde ya da okul bahçesinde çeşitli engellerin bulunduğu bir trafik ortamı oluşturularak öğrencilere gözle ilgili uygulamalar yaptırılır ve aşağıdaki sonuçlara ulaşmaları sağlanabilir.

Tek göz ile cisimlere bakılması durumunda derinlik hissi olmadığından cisimler iki boyutta görülmesine karşın iki göz ile cisimlere bakıldığında, cisimler üç boyutta yani var olduğu hâliyle görülecektir.

Şunlara da Göz Atmalısın
Share

Bir Soru Sormak İster misin?

avatar
  Subscribe  
Bildir