Grip Hamile Kadınları Nasıl Etkiler? Hamilelikte Grip

Grip Hamile Kadınları Nasıl Etkiler? Hamilelikte Grip

6 Ocak 2019 0 Yazar: Recep

Grip olmayan bu hastalığı bilmeyen yoktur, peki Grip Hamile Kadınları Nasıl Etkiler? hiç düşündünüz mü? Buyurun bu konuya kısaca bi göz atalım.

Grip Hamile Kadınları Nasıl Etkiler?

Grip herkesi hasta edebilir, ancak bazı insan gruplarının diğerlerinden daha fazla komplikasyon ve ciddi hastalık geçirme olasılığı daha yüksektir . En yüksek risk altındakiler arasında hamile kadınlar bulunmaktadır.

Hamile kadınların ciddi şekilde hastalanma (grip olma) olasılığı daha yüksektir ve bu durum anne adayı ve doğmamış çocuğu için komplikasyonlara yol açabilir.

Muhtemel Komplikasyonlar

Hamilelik sırasında, bir kadının organları değişir ve vücut, içinde büyüyen bebeği barındırmak için farklı işlevler görür. Kalp ve akciğerler hem anne hem de çocuğa ihtiyaç duydukları kan ve oksijeni sağlamak için daha fazla çalışırlar. Vücudu içindeki yaşamı sağlamak için çok çalıştığı için, hamile kadınların çoğu, hamile olmayan kadınlara oranla hastalanmaya daha yatkındır.

Ayrıca, hastalanırsa daha belirgin ve nahoş semptomlara maruz kalması daha olasıdır.

Grip, hepimizi mutsuz hissettiren bir virüstür. Ancak hamile bir kadının grip olması anne ve / veya doğmamış çocuk için ölümle sonuçlanabilir. Grip ayrıca hamileliğin ne kadar uzadığına bağlı olarak erken doğumla sonuçlanabilir.

Hamilelikte Grip Önlenmesi

Grip hamile kadınlar için çok tehlikeli olur peki bunu önlemek için ne yapabilirsiniz?

Hamilelik sırasında gribin önlenmesinin en etkili ve önemli yolu grip aşısıdır. Birçok çalışmada hamile kadınlar ve doğmamış çocukları için güvenli olduğu kanıtlanmıştır. Aslında, dünya genelinde 2 milyondan fazla gebe olan bir çalışmada, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), aşının hamile bir kadının grip olma ve hastaneye yatma riskini ortalama yüzde 40 oranında azalttığını buldu. Çalışma, grip aşısının üç trimesterde eşit koruma sağladığını belirledi.

Doğum öncesi sağlık için kritik olmasının yanı sıra, grip aşısı doğumdan altı aya kadar olan çocuğun gripten korunmasını bile sağlayabilir. Bu harika bir haber çünkü 6 aylıktan küçük bebeklere grip aşısı yapılamıyor.

Grip aşısına ek olarak, hamile kadınlar, özellikle grip mevsiminde, hasta olan insanlarla temastan kaçınmaya özen göstermelidir. Vücudunda meydana gelen birçok değişiklik nedeniyle, hamile bir kadın diğerlerinden daha kolay hastalanır.

Ellerinizi sık sık yıkamak, el dezenfektanı kullanmak (sabun ve su mevcut olmadığında) ve bolca dinlenmek gibi grip önleme için diğer ipuçları , özellikle hamile kadınlar için önemlidir.

Gebelikte Grip Tedavisi

Hamileyseniz ve grip olduysanız, kendinize nasıl bakacağınızı bilmeniz gerekecektir.

  • İlk önce, grip belirtilerini görür görmez doktorunuzu arayın. Belirtiler başladıktan sonra 48 saat içinde grip teşhisi koyulursa, alabileceğiniz antiviral bir ilaç hastalık süresini kısaltmak için ve semptomları en aza indirmek için yardımcı olabilir.
  • Solunum sisteminize çok dikkat edin. Nefes almakta zorluk çekiyorsanız, derhal tıbbi yardım isteyin. Eğer yeterli oksijen alamıyorsanız, bebek de muhtemelen rahat değildir. Eğer hırıltı veya göğüs sıkışması hissediyorsanız, doktorunuzu arayın veya acil servise gidin.

Hamileyseniz ve aşağıdakilerden birini yaşarsanız, 112’i arayın veya derhal acil tıbbi yardım isteyin.

  • Nefes darlığı
  • Ani baş dönmesi
  • Göğüs veya karın ağrısı
  • Durmayan ağır kusma veya ishal
  • Ateş düşürücü ilaçlara cevap vermeyen yüksek ateş
  • Bebeğin hareketlerinde azalma