Grip Teşhis Ve Tedavi Süreci Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Grip Teşhis Ve Tedavi Süreci Hakkında Bilinmesi Gerekenler

6 Ocak 2019 0 Yazar: Recep

Bu yazımda Grip Teşhis Ve Tedavi Süreci Hakkında Bilinmesi Gerekenler hakkında bilgi vermek istiyorum, zira bazı insanlar için grip önemsiz bir hastalık konumundadır. Ancak diğer hastalıklarda olduğu gibi grip sürecinde de çok dikkatli olmamız gerekmektedir.

Grip Nasıl Teşhis Edilir?

Hasta hissederek uyandın. Burun akıntın var, kasların ağrıyor, boğazın ağrıyor, başın ağrıyor ve ateşin var. Kötü bir soğuk aldın veya başka bir üst solunum yolu enfeksiyonu geçiriyorsun anlamına gelir. Grip genellikle kusma ve ishale neden olmaz. Solunum virüsüdür.

Soğuk algınlığı teşhisinin sıklıkla kendiniz koyar ve genelde evde tedavi etmeye çalışırsınız, grip semptomlarının bir kombinasyonuna ve grip testine girerek daha net teşhis edilebilir. Teşhis için doktora ne zaman gitmeniz gerektiğini biliyor musunuz?

Grip Belirtileri

Grip belirtileri yaşıyorsanız, kendinizi bir doktorun yanında bulabilirsiniz. Sağlık uzmanınız bir sonraki adımı belirlemek için hangi belirtileriniz olduğunu ve ne kadar süredir hasta olduğunuzu size soracaktır.

Yaygın grip belirtileri şunlardır:

  • Ateş
  • Yorgunluk / nlik
  • Öksürük
  • Vücut ağrıları Baş ağrısı

Grip olabileceğinizi anladıysanız, sağlık hizmeti sağlayıcınızı belirtilerinizin başlamasından sonraki 48 saat içinde görmeye çalışın. Grip testine ihtiyacınız varsa, bu süre zarfında gerçekleştirilirse doğru olması daha olasıdır.

Teşhis

Bölgenizde grip aktivitesi yüksekse ve hastalıkta sık görülen birçok semptomunuz varsa, doktorunuz test kullanmadan sizi teşhis edebilir ve tedavi edebilir. Grip testleri faydalı olabilir, ancak grip teşhisi koymak için her zaman gerekli değildir.

Ancak, grip testleri, bölgenizdeki grip aktivitesinin düşük olduğu durumlarda özellikle yararlı olabilir, ancak doktorunuz yine de muayene etmeden teşhis koyabilir. Grip ile benzer semptomlara neden olan birçok virüs vardır. Eğer hastalığınız grip virüsü lı değilse, antiviral ilaçlar yardımcı olmayabilir, bu yüzden tedavide kullanılamazlar. Ayrıca grip benzeri hastalıklardan grip hastalığına nazaran ciddi komplikasyonlar geliştirme olasılığınız daha düşüktür, bu nedenle antiviral ilaçlara ihtiyaç duyulmayabilir.

Grip Testi

Bazen, sağlık hizmeti sağlayıcınız grip için test edilmenize karar verebilir. Genellikle, burun veya boğaz kültürünü içeren test yapılabilir. Sonuçları yaklaşık 15 dakika sonra alırsınız. Bazı testler sağlık uzmanınıza grip A mı yoksa influenza B mi olduğunuzu söylerken diğerleri sadece olumlu veya olumsuz bir sonuç verir.

Bu testler faydalı olsa da, grip teşhisi yaparken kesin değildir çünkü yanlış negatifler yaygındır. Testiniz negatif olsa bile, önemli grip semptomlarınız varsa ve bölgenizde grip aktivitesi yüksekse, sağlık hizmeti sağlayıcınız sizi hala gripten teşhis edebilir.

Diğer, daha doğru testler uzman laboratuvarlar tarafından yapılabilir ve hangi grip türünün ( H1N1 gibi ) mevsim boyunca hastalığa neden olduğunu tam olarak belirleyebilir . Bu testler araştırmacıların belirli bir alanda hangi influenza sularının dolaştığını belirlemelerine yardımcı olur. Halk sağlığı görevlileri için yararlıdırlar çünkü grip salgının şiddetini, belirli bir zorlamayı en iyi nasıl tedavi edeceklerini görmelerine ve gelecekteki grip aşıları için planlama yapmalarına yardımcı olurlar. Bununla birlikte, bu testlerin çalışması daha uzun sürer ve bireylerin tedavi seçeneklerini teşhis etmek ve belirlemek için kullanılmaz.

Grip tedavisinin, semptomların başlamasından kısa bir süre sonra yararlı olması gerektiğinden, bu özel testler tanı koymak için kullanılmaz.

Tedavi

Ne kadar süredir hasta olduğunuza ve komplikasyon riskine bağlı olarak, klinik semptomlara ve risk faktörlerine dayanarak size antiviral ilaçlar verilebilir .

Antiviral ilaçlar ile tedaviye ihtiyacınız varsa, semptomların başlamasından sonraki 48 saat içinde başlarlarsa en etkilidirler.

Doktorunuz antiviral ilaçların sizin için uygun olmadığına karar verirse, hala birkaç tedavi seçeneğiniz vardır . Semptomlarınızı geçici olarak hafifletmek için reçetesiz ilaçları alabilirsiniz . Grip varsa, bol miktarda sıvı almak ve dinlenmek özellikle önemlidir.