Hafızanızı İyileştirmenin Yolu – 10 Pratik İpucu

Hafızanızı İyileştirmenin Yolu – 10 Pratik İpucu

6 Ocak 2019 0 Yazar: Recep

Hafızanızı iyileştirmenin yolu nedir? merak ediyor musunuz? Üzerine tüm planlamanızı not aldığınız bir kağıt parçası olduğu sürece her şey hatırlanabilir. Ancak neden hafızanızı geliştirmek için kolay, doğal ve bazen de tuhaf yollar varken her şeyi yazmaya güveniyorsunuz? Hafızanızı iyileştirmeye yönelik bu on pratik ipucu beyninizi kesinlikle uyaracaktır ve gelişiminde süreklilik olacaktır.

Hafızanızı İyileştirmenin 10 Yolu

Hafızanızı iyileştirmenin yolu

1. Zeka oyunları oynayın

Yetişkin olduğunuzda, muhtemelen hergün için bir rutininiz var. Sabah kalk, işe git, eve gel, ailenin yanında ol. Bu alışkanlıklar işe yarıyor çünkü tekrar tekrar yaparsınız ve beyninizde aynı sinir yollarını kullanılmış olur. Bu rutinin çalkalanması beyninizi uyarabilir, böylece gelişmeye devam eder. Zeka Oyunları bul, gazetede sudoku veya başka bir bulmaca çözün.

Beyninizi farklı şekillerde kullanmanıza yardımcı olacak web siteleri ve oyunlar mevcuttur. Zeka oyunları bilgisayarda veya elde taşınabilir bir cihazda olmak zorunda değildir! İşten eve yeni bir yoldan gitmek, hafta sonu boyunca farklı yerleri ziyaret etmek ve farklı türden kitapları okumak beynin daha az kullanılan alanlarını harekete geçirir. Yeni, eğlenceli ve zorlu her şey beyninizi uyarır bunu değerlendirin.

2. Beyninize faydalı olacak yiyeceklerini yiyin

Yiyecekler vücut için yakıttır ve aynı zamanda beyni de etkiler! Dengeli bir yemek sadece hafızanızı geliştirmekle kalmaz, aynı zamanda yaşlılıkta demans (bunama) riskinizi azaltabilir. Çeşitli balıklarda bulunabilecek bol miktarda omega-3 faydalıdır. Deniz ürünlerini sevmiyorsanız ceviz, ıspanak, brokoli ve barbunya fasulyesi yemeyi deneyin. Daha fazla meyve ve sebze yiyin; beyin hücrelerini hasardan koruyan antioksidanlarla doludurlar.

3. Egzersiz

Egzersiz vücudunuzu formda tutar, ancak beyninizi de sağlıklı tutar. Kilo vermek, vücudunuzun fit görüntüsüyle kalmaz, aynı zamanda hafıza işlevinizi de iyileştirir. Haftada 10 ile 15 km yürümek, özellikle yaşlandıkça, hatıralarınızı korumanıza yardımcı olur. 9 yıl boyunca egzersiz yapmış olan bir kişi ile egzersiz yapmamış olan kişi arasındaki beyin gelişim farkı sel olarak denenmiş ve faydalı olduğu kanıtlanmıştır.

4. Yeterli uyuyun

Her gün çalışmak için belirli bir miktarda uyumaya ihtiyacınız var, ancak uykunun hafızayı iyileştirdiğini biliyor muydunuz? Beyniniz uykudayken de meşgul olmaya devam eder,! Beyin anılar üzerinde çalışır, hatta onları yeniden düzenler. Eğer yeterince uyuyorsanız hayalleriniz daha net olarak kalacaktır beyninizde.

5. Sakız Çiğneyin

Bir araştırma , sakız çiğneyen insanların işlerine daha fazla odaklandıklarını gösterdi . Ayrıca, sakız çiğnememiş olanlara kıyasla daha iyi bir hafızaya sahip olursunuz. Dikkat : Çiğnemenizin başkalarının konsantrasyonunu bozabilecek rahatsız edici bir olaya dönüşmemesine dikkat edin !

6. Stres Seviyelerini Yönetin

Stres sizi gergin ve telaşlı hissettirir, ancak aynı zamanda beyninizi olumsuz yönde etkiler. Zamanla, kronik stres beyin hücrelerini öldürür ve beynin yeni anılar oluşturan ve eskilerini depolayan bölümü olan hipokampusa zarar verir.

7. Sağlıklı Bir Demir Seviyesine Sahip Olun

Demir eksikliği, dikkat ve hafıza sorunları da dahil olmak üzere beyin fonksiyonu üzerinde olumsuz etkilere neden olabilir. Araştırmalar, demir seviyelerinin düşük olan ve hafıza testine giren kişilerin bu testleri bitirmesinin daha uzun sürdüğünü ve normal demir seviyesine sahip olanlardan önemli ölçüde daha düşük puan aldıklarını göstermiştir. Neyse ki, bir demir takviyesi alarak bu olumsuz noktaları kolayca tersine çevirebilirsiniz. Aynı çalışmada, takviye alan insanlar sadece birkaç ay sonra normal düzeyde puan aldı.

8. Sağ Yumruğunuzu Sıkın

Çılgınca ve basit geliyor değil mi? Ancak, yeni materyalleri öğrenirken sağ yumruklarını sıkan, daha sonra bu malzemeyi hatırlarken sol yumruklarını sıkan grupların, yumruklarını hiç sıkmayan gruplardan daha fazla hatırladıklarını gösteren bir çalışma yapıldı.

9. Odaklanmayı Öğrenin

Çoklu görev her zaman beyin için faydalı bir şey ve insanları daha üretken kılan bir özellik olarak görülür. Ama bu doğru değil. Çoklu görev aslında beyninizi rahatsız ediyor. Bir seferde çok fazla görevi yapmaya çalışmak bir şeye odaklanmanızı ve tamamlamanızı önler.

10. Kırmızı Şarabı Yudumlayın

Kırmızı şarap, beyindeki kan akışını artıran ve Alzheimer hastalığı riskini azaltan resveratrol ından zengindir. Alkol, beyin hücrelerini öldürebildiğinden, ölçülü olarak içtiğinizden emin olun. Doktorlar kadınlar için günde bir bardak, erkekler için iki bardak tavsiye eder. Tamamen alkolden uzak kalmak istiyorsanız, resveratrol kızılcık suyunda, üzüm suyunda, yer fıstığında ve taze üzüm ve meyvelerde bulunur.

Hatıralarınızı yeni nesillere aktarabilmeniz dileğiyle.