Hava Yolu Ulaşımı

Hava Yolu Ulaşımı

4 Ocak 2019 0 Yazar: uzun

Hava yolu ulaşımı diğer ulaşım sistemlerine göre daha geç gelişmesine rağmen, kısa sürede gerek yolcu taşımacılığında gerekse kargo taşımacılığında diğer sektörleri ge­ride bırakmıştır.

Ulaşım yolları arasında en pahalı olanıdır. Dünyada hava yolu ulaşı­mının %36’sı Kuzey Amerika, %35’ini Avrupa Kıtası geriye kalan %29’unu ise diğer kıtalar arasında paylaştırılır.

Hava yolu ulaşımında en ileri olan ülke kuşkusuz ABD’dir.

Ülkede bulunan kamu ve özel hava alanlarının varlığı bu gerçeği doğrulamaktadır. Toplam hava yolu ula­şımının 1/3’ini tek başına karşılayan ABD, Chicago, New York, Washington, gibi on beş tane büyük şehirde birden fazla hava alanı sayısı ile dikkati çeker.

Kuzey Amerika kıtasında yoğun hava yolu taşımacılığı olan diğer ülke ise Kanada’dır.Kanada’da bu ulaşım sisteminin gelişmesi ülke yüzölçümünün büyük olması ve doğal kaynakların arasındaki mesafenin uzun olması temel nedenlerdir.

Bu durum Kanada’da daha çok iç hatlar arasında yapılan yolcu taşımacılığı geliştirmiştir. Kuzey Amerika kıtasında gelişen üçüncü hava yolu sahası ise Kuzey Atlantik’tir.

Bu hat üzerinde önceleri deniz yolu ulaşımı daha ön planda iken sonraki yıllarda hava yolu ulaşımı öne geçmiştir.

dunya hava yolu agi - Hava Yolu Ulaşımı

Dünya hava yolu ulaşımı ağı

Yük ve yolcu taşımacılığında lider olan diğer bölge ise Batı Avrupa’dır. Frankfurt, Londra, Amsterdam, Paris gibi şehirlerde küresel önemi olan hava limanları bulun­maktadır.

Avrupa ülkeleri arasında mesafenin yakın olması iç hatlardaki sefer sayı­sının dış hatlara göre daha az olduğu gözlenir. Yılın belli zamanlarında yolcu sayısı beklenenin çok üzerine çıkar.

Bu durum tarifeli seferler dışında kalkış yapan charter taşımacılık şirketlerinin ortaya çıkmasına ve hava yolu ulaşımının gelişmesine önemli katkılar sağlamıştır. Bunun dışında hava yolu taşımacılığında kaza riski diğer taşıma sistemlerine göre azdır.

Asya’nın kuzeyinde bulunan ve kıtadaki en büyük yüzölçümüne sahip olan Rus­ya’da, hava yolu ulaşımı bakımsız olmasına rağmen gelişmiş ağ dokusu ile dikkati çe­ker.

Rusya Federasyonu için hava yolu ulaşım ağı hem iç hatlarda hem de kendisine bağlı cumhuriyetler arasında bağlantıyı sağlama noktasında oldukça önemlidir.

Hava yolu ulaşımında üçüncü sırada Pasifik hava sahası karşımıza çıkar. Kuzey Amerika Kıtası’nın batısını, Asya, Avustralya ve Yeni Zellanda’ya bağlayan önemli bir ulaşım ağıdır.

Bu Konuda Bir Soru Sormak İster misin?»Soru Sor