HDR Nedir?

HDR Nedir?

HDR’nin geçen yıl boyunca TV pazarında giderek daha fazla adından bahsettirdi ve büyük TV üreticilerinin bu özelliği destekleyen yeni ekranları 2016 da başlattıklarını söyleyelim.

HDR Televizyon alanında ‘en önemli özellik’ haline geldi, Bu yeni teknolojiyi desteklemek için filmler ve konsol oyunları geliştirildi. Artık HDR, masaüstü monitör alanında da yaygın bir şekilde benimsenmeye başladı ve Las Vegas’taki son CES 2017 etkinliği de dahil olmak üzere HDR desteğiyle ilgili daha fazla konuşulmaya başlandı. Bu, doğrudan PC oyun monitörü pazarına veya TV pazarına girmek yerine konsol oyunları, filmler ve PC kullanımı için hepsini kapsayan bir multimedya ekranı arayanlara hitap etmektedir. Bir adım geriye dönüp HDR’nin ne olduğunu, ne sunduğunu, nasıl uygulandığını ve HDR içeriği için bir ekran seçerken ne bilmeniz gerektiğine bakmanın yararlı olacağını düşündük.

Burada, TFT Monitör’deki başlıca odak noktamız olduğu için, TV monitörüne çok odaklanmak yerine masaüstü monitör pazarına odaklanmaya çalışacağız.

Bunu basit terimlerle anlatmaya çalışırsak, ‘Yüksek Dinamik Aralık’, bir görüntünün parlak bölümleri ile görüntünün koyu bölümleri arasında daha belirgin bir fark görüntüleme yeteneğini ifade eder. Oyunlarda ve filmlerde bu, daha gerçekçi görüntüler oluşturmaya yardımcı olur ve ekranın kontrast oranının sınırlayıcı bir faktör olabileceği sahnedeki ayrıntıları korumaya yardımcı olan önemli fayda sağlar. Düşük kontrast oranına sahip bir ekranda veya “standart dinamik aralık” (SDR) ile çalışan bir ekranda, karanlık sahnelerin kaybolduğu, ince koyu gri tonlarının siyah olduğu ayrıntıları görebilirsiniz. Aynı şekilde parlak sahnelerde parlak kısımlar beyaza kırıldıkça ayrıntıları kaybedebilirsiniz ve ekran bir defada çok çeşitli parlaklık seviyesine sahip bir sahne üretmeye çalıştığında daha sorunlu hale gelir. NVIDIA, HDR’nin motivasyonunu üç noktada özetliyor: “parlak şeyler gerçekten parlak olabilir, karanlık şeyler gerçekten karanlık olabilir ve ayrıntılar her ikisinde de görülebilir”. Bu görüntüler, standart aralıklı görüntüler ve HDR, mevcut içerikten daha zengin ve daha ‘gerçek’ görüntüler üretmeyi sağlar.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir