İnternette Gizlilik

İnternette Gizlilik

17 Ocak 2018 0 Yazar: Recep

Bir arama sitesi kullanarak bilgiye hızlıca ulaşım, rastgele bir şahıs için Alelade bir davranış hâline gelmiştir. Bugün herkes aklına gelen her şeyi özgürce Google Veyahut Yandex gibi arama motorlarında aramaktadır.

Halbuki ki her arattığımız şey ile beraber hem de bilişim ortamında yaptığımız her fiil ile ardımızda “ekmek kırıntısı” olarak tabir edilen izler bırakıyoruz. şayet birilerinin bizim bu bıraktığımız ekmek kırıntılarını takip ettiği hissine kapılırsak ne kadar rahatsız olacağımızı bir düşünün.

Örneğin Google’da arama yaparken karşınıza çıkan reklamların, sizin önceden ziyaret ettiğiniz siteler ve bunların içeriklerinden elde edilen verilerle tespit edilen Alaka alanlarınıza yönelik olduğunu görmüşsünüzdür. yalnızca tarama yaparken değil, oldukça Çok kurum ve kuruluşa Aza olurken dijital teknolojilerden yararlanıyoruz.

Örneğin hastane kayıtları. Çoğu sayrı hastane kayıtlarının Diğer kişilerle paylaşılmasını istemez. İşte saklılık dediğimiz kavram kişiye değin her türlü bilgiyi (ki bu bilgi yalnızca isim ve soyadı değil, kişinin his, fikir, siyasi eğilim, dini inancı, planı, düşlem dünyası ve korku gibi profilini de içerir) saklama becerisidir. Ancak bilginin saklanması dışında bu bilginin doğru kişilerle doğru vakit diliminde de paylaşılması saklılık başlığını ilgilendirir. Örneğin sayrı, profilini doktoru ile paylaşmak zorundadır.

İnternette Gizlilik 1

İzlenmekten kaçınmak için Aleni kaynak dünyasından alternatifler kullanılabilir.

Örnek olarak https://duckduckgo.com sitesini inceleyiniz.