TN vs IPS vs VA Panel Özellik ve Karşılaştırması

TN vs IPS vs VA Panel Özellik ve Karşılaştırması

15 Mart 2019 0 Yazar: Recep

TN vs IPS vs VA Panel ve Karşılaştırması

TN vs IPS vs VA Panel : VA Panel Nedir? Nasıl Anlaşılır?

VA Panel Açılımı : VA, dikey hizalamayı temsil eder ve bir tür LED (bir LCD şekli) panel görüntüleme teknolojisidir. VA paneller, diğer ana ekran panelleri, TN ve IPS arasında en iyi kontrast ve görüntü derinliğine sahip panel olarak gösterilir, ancak tepkime süresi en uzun ekran yapısıdır. Bu nedenle, oyun monitörü olarak bir VA paneli almadan önce iki kez düşünmelisiniz. Bunun haricinde, monitörün görüntü kalitesinde kontrastı en önemli olarak görüyorsanız, mümkün olan en iyi resmi arıyorsanız, VA ekran kullanmanızı öneririm.

SVA Panel Nedir? VA ve SVA Panelleri Arasındaki Fark Nedir?

Bir PC monitörü veya bir dizüstü bilgisayar satın alırken , “VA” yerine “SVA” olarak listelenen ekranları görebilirsiniz. SVA “süper dikey hizalama” anlamına gelir ve bu tarafından oluşturulan bir terimdir . Uzun lafın kısası, SVA daha iyi açıları getirdiğini iddia eden bir VA panel türüdür, bu yüzden bazı insanlar SVA’nın “süper açıları” anlamına geldiğini söyler. Her iki durumda da SVA, ekranı yandan görüntülerken daha iyi görüntü kalitesi anlamına gelir. Yukarıdan ve aşağıdan bakıldığında veya çok güneşli aydınlık ortamlarda en iyi kontrast için edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir : Televizyonlarda 4K Özelliği Nedir? 
İlginizi Çekebilir : En Ucuz Tv Nereden Alınır? 

’a göre, SVA paneller, sıvı kristallerini değişen yönlere yerleştirerek daha iyi açıları elde ediyor, böylece açıları ne olursa olsun izleyicilerin aynı rengi görmesini sağlıyor. , “sıvı kristal hücre yapısının şekillendirilmesi, alt piksellerin her ikisinin de birbiriyle zıt şekilde hizalanmış iki farklı bölüme bölünmesiyle, açıları artık bir sorun değil” diyor. Buna karşın, bir IPS ekran hala bir SVA ekrandan daha iyi görüntüleme açıları sunuyor.

VA Panel Nasıl Anlaşılır?

VA paneli IPS panelden ayıran en önemli fark ekran hassasiyetidir. Ekrana dokunduğunuz zaman dokunma iziniz belli olur ve bu yöntemle VA paneli anlayabilrsiniz. Aslında kalitesi konusunda da farklar VAr ancak bunun için uzun bir süre bu ekranları gözlemlemiş olmanız gerekiyor, aksi taktirde bu yöntemle ekran türlerini ayırt etmek zor olacaktır. Bu konuyu doğru anlamışsanız mağazaya girdiğiniz anda VA panel lar kendilerini ele verirler. VA panel kullanımını konusunda öne çıkan dır ve genel olarak VA panel kullanır. Eğer alacağınız tv değil de VA panel monitör ise oyun performansı anlamında yukarıda da bahsettiğim gibi iki kez düşünün. VA Panel alınır mı? derseniz. Alınır lakin oyun monitörü olarak değil derim.

Teknoloji nezdinde bakıldığında kağıt üzerinde S-IPS panellere çok lik gösterirler. VA paneller, TN panellere göre akıcı geçişleri ve geniş görüntüleme açılarına sahiptirler. Fakat IPS ve PLS panellerden bir adım geridedirler. VA panellerin tepki süreleri IPS panelle lik gösterir ama TN panellere göre daha düşüktür. VA panellerin en büyük aVAntajı tipik kontrast oranlarının yüksek olmasıdır.

Aşağıda resimde ki örneğe bakınca dokunma hassasiyeti konusunu daha net anlayacaksınız.

TN vs IPS vs VA Panel Özellik ve Karşılaştırması

VA Panel Nasıl Anlaşılır?

TN vs IPS vs VA Panel : TN Panel Nedir? Nasıl Anlaşılır?

TN Panel Açılımı : TN (twisted nematic) yani bükülmüş Nematik anlamına gelir. Bu bir tür LCD (LED şekli) panel ekran teknolojisidir. TN paneller, diğer ana görüntü panelleri, VA ve IPS türleri arasında en hızlı ve en ucuz olması ile tanınır. Bu nedenle, oyun monitörleri ve oyun dizüstü bilgisayarları için iyiler. Ancak, TN paneller VA ve IPS panellere kıyasla en kötü açısını ve rengini sunar.

TN panel IPS panel farkı da bu noktada ortaya çıkıyor. Bildiğiniz gibi IPS paneller açısı olarak en iyi ekranlardır. Yani TN panel vs IPS panel Galibi kesinlikle IPS panel olur. TN Panel vs VA panel galibini ise tamamen sizin seçiminize bırakıyorum.

TN panel monitör ekşi sözlükte bir arkadaşın deyimi ile berbat, yaramaz neticede pişmanlıktır. O diyor ben demiyorum 🙂

TN vs IPS vs VA Panel : IPS Panel Nedir? Nasıl Anlaşılır?

IPS, 1996 yılında Hitachi tarafından TN panellerin dar bakış açıları ve verilen rengin yetersiz kalmasından dolayı geliştirilen bir ekran panel teknolojisidir. IPS paneller 178 derece yatay/dikey geniş açıları sayesinde neredeyse her açıdan monitörün dik olarak bakıştaki görüntü kalitesini sunar. Ayrıca ve resim kalitesi olarak gerçeğe en yakın görüntüyü sağlar. Bu panellerin enerji tüketimlerinin düşük olması elektrik faturalarınıza da olumlu yansır.

IPS, bir tür LED ( bir LCD şekli ) ekran paneli teknolojisini ifade eder. IPS paneller, diğer ana ekran panelleri, TN ve VA türlerine göre daha iyi ve açılarına sahip olması ile bilinir. Ancak, IPS paneller aynı zamanda en pahalı ekran yapılarıdır.

Bir PC monitörü seçerken, mükemmel görüntü kalitesi için IPS paneli edebilirsiniz. Diğer taraftan, oyun monitörü üreticileri, üç ana LED panel tipinin en hızlısı olduğu için TN panelleri etme eğilimindedir. Aslında bu kabul edilebilir bir durum, oyunlar için yeterince yüksek bir yenileme hızına sahip IPS panel monitör bulmak zordur.

TN vs IPS vs VA Panel ve Karşılaştırması –

IPS panel Artıları

 • kalitesi
 • Sağlamlık
 • açısı (Her açıdan aynı )
 • Elektrik tüketimi
 • Tepkime süresi

IPS Panel Eksileri

 • Parlaklık Düzeyi
 • Fiyat

VA Panel Artıları

 • Kalitesi
 • Parlaklık
 • Kontrast

VA Panel Eksileri

 • açısı
 • açısı (Her açıdan aynı )
 • Elektrik tüketimi
 • Ekran hassasiyeti
 • Tepkime süresi

TN Panel Artıları

 • Tepkime Süresi
 • Fiyat

TN Panel Eksileri

 • açısı (Her açıdan aynı )
 • Ekran hassasiyeti

TN vs IPS vs VA Panel ve Karşılaştırması başlıklı yazımı beğendiysen paylaşmayı unutma. Ayrıca konuyla ilgili yabancı bir isterseniz Burayı tavsiye ederim.