İsrail vs İran (Savaşı Kim Kazanır)

İsrail vs İran (Savaşı Kim Kazanır)

9 Eylül 2018 0 Yazar: Fikir

İsrail İran savaşı ne zaman başlar? bunu kestirmek zor ancak uzakta olmadığı net görünüyor.

Suriye’de başlayacak, Lübnan’a, Gazze’ye, İran’a yayılacak bir İsrail-İran çatışmasının ihtimalleri artık açıkça konuşuluyor.

ABD’ye göre, İsrail ve İran hızla açık çatışmaya yaklaşıyor. İsrail’in, İran’a karşı Suriye ve Lübnan’da saldırıya hazırlandığı öne sürülmekte. Bu saldırı, aylardır ‘İran tehlikesinden’ söz eden Trump Yönetimi ve Suudi Arabistan’dan da destek alacaktır.

ABD medyasında savaş odaklı haber ve yorumlar artmaya başladı. Bu noktada, ABD’deki İsrail lobisinin kurgulanmış bir kampanyaya başladığı, İran’ı hata yapmaya zorlamak ve propaganda etkisi için ‘savaş geliyor’ havası yaydığı söylenebilir. Tam da Trump’ın İran Nükleer Anlaşmasını feshe hazırlandığı aşamada… Ancak yorumlara BM Genel Sekreteri Guterres de katıldı ve Nükleer Anlaşmanın feshinin savaş riskini artırdığını söyledi. BM Genel Sekreterinin görevi savaşı önlemek ve çığırtkanlık yapmadan riskleri yorumlamak. Guterres Ortadoğu’da durumun tehlikeli olduğunu söylüyor.

Tehlike şu: İsrail, ön bahçesi saydığı Suriye ve Lübnan’da İran-Şii gücünün tırmanmasından rahatsız. Ve İsrail yıllardır İran’ın nükleer tesislerini, altyapısını yok etmek istiyor. Skandallara karışan, yargı-soruşturma baskısındaki Başbakan Netanyahu için bir çatışma, uygun gündem değişikliği demek. İsrail 2012’den beri Suriye’de 100’den fazla bombardıman yaptı. Şam ordusunu, İran milislerini, silah depolarını, üsleri vurdu. 29 Nisan’da ise, Hama’da İran odaklı öyle bir üs vuruldu ki, depolardaki füze ve cephanenin patlamaları bölgede ‘2 büyüklüğünde deprem’ olarak kaydedildi.

images 6 - İsrail vs İran (Savaşı Kim Kazanır)

İran şimdilik bu saldırılara misilleme yapmıyor. Nükleer Anlaşma feshedilirse, İsrail’in İran Nükleer tesislerini mutlaka vurmak, Suriye’de İran varlığına ağır darbe indirmek isteyeceği öne sürülüyor. İsrail genel saldırıya geçince, Lübnan ve Gazze’yi de hedef alır. İsrail’in böyle bir saldırısına Suudi Arabistan ve ABD koşarak destek verecektir. Suriye’de zaten tek taraflı İsrail saldırısı var. Soru şu: İran bu ağır saldırılara karşılık vermeden daha ne kadar bekler ? Suriye hava sahasının hakimi olan Rusya, müttefiki İran’ın hırpalanmasına daha ne kadar izin verir ?

Böyle bir savaşın başlaması halinde Türkiye’ nin hali hazırda ABD ile ekonomik savaşın içindeyken bu savaşa vereceği tepki ne olur. Şu anda israil medyası ve hatta sosyal medyası da bu konuda paylaşımlar, haberler ve bildiriler yayınlayarak bir kez daha müslüman kanı dökmenin vereceği hazzı düşünüp sosyal medyada bayram havası yaşamaktalar.

Israel Iran.Timescover - İsrail vs İran (Savaşı Kim Kazanır)

İsrail’ in sonu ne olur derseniz buradan okuyabilirsiniz.

 

İbranice versiyon
הסיכויים להתנגשות ישראלית-איראנית שתתחיל בסוריה, יתפשטו ללבנון, לעזה ולאיראן.

לדברי ארה”ב, ישראל ואיראן מתקרבות במהירות לסכסוך הפתוח. נטען כי ישראל נערכת למתקפה נגד איראן בסוריה ובלבנון. התקפה זו תיתמך גם על ידי ממשל טראמפ וסעודיה, אשר מדברים על “סכנה איראנית” במשך חודשים.

בתקשורת האמריקנית, חדשות והעדפות מלחמה החלו לצמוח. בנקודה זו ניתן לומר שהשדולה הישראלית בארצות הברית פתחה במסע בדיוני, ואילצה את איראן לטעות ולהביא “למלחמה” לאפקט התעמולה. דווקא בתהליך זה מתכונן טראמפ לסיום ההסכם הגרעיני האיראני … עם זאת, גם מזכ”ל האו”ם גוטרס השתתף בהערות ואמר כי סיום ההסכם הגרעיני הגביר את הסיכון למלחמה. תפקידו של מזכ”ל האו”ם הוא לפרש את הסיכונים ללא מלחמה ובכאב. גוטרס אומר שהמצב במזרח התיכון מסוכן.

הסכנה היא שישראל מוטרדת מהטיפוס של הכוח האיראני-שיעי בסוריה ובלבנון, שם היא נחשבת לגן הקדמי. וישראל מנסה להרוס את מתקני הגרעין והתשתית של איראן מזה שנים. עימות עם ראש הממשלה נתניהו, המעורב בשערוריות, בתחום שיפוט החקירה, הוא שינוי סדר היום המתאים. ישראל הפציצה למעלה מ -100 פצצות בסוריה מאז 2012. צבא דמשק, מיליציה איראנית, מחסן נשק, בסיסים. ב -29 באפריל נורה חמא עם בסיס כה מוכווני איראן, כי חומרי הנפץ של הטילים והתחמושת בטנקים נרשמו כ”רעידות אדמה בהיקף של 2 “באזור.

איראן איננה מגיבה לעת עתה לפיגוע זה. אם יבוטל ההסכם הגרעיני, מוצע שישראל תרצה לפגוע במתקני הגרעין של איראן ותפגע קשות בנוכחות האיראנית בסוריה. לאחר ההתקפה הכללית על ישראל, גם לבנון ועזה יהיו ממוקדות. סעודיה וארצות הברית יתמכו ויתמכו בהתקפה ישראלית כזו. יש כבר התקפה ישראלית חד-צדדית בסוריה. השאלה היא: כמה זמן עוד איראן תמתין בלי להגיב להתקפות הכבדות האלה? כמה זמן תתיר רוסיה, המרחב האווירי הסורי הדומיננטי, את חיסולה של בעלות בריתה של איראן?

אם אתה מתחיל מלחמה כזו תהיה איך טורקיה תגיב בקלות לתוך המלחמה הזו תוך כדי המלחמה הכלכלית עם ארצות הברית. התקשורת הישראלית, ואפילו התקשורת החברתית, מפרסמים סיפורים, חדשות ודיווחים בנושא זה, ושוב נהנית משליפת דם מוסלמי וחוויית חג בתקשורת החברתית.

אם אתה רוצה לדעת מה סוף ישראל, אתה יכול לקרוא מכאן.