Kasların Çalışması Uygulaması

Kullanılacak Araç ve Gereçler: 2 adet orta boy çubuk, 2 adet balon, plastik ince ip, toplu iğne veya tutturucu.

Kas ve eklemlerin birlikte çalışmasını göstermek için iki tane orta boy tahta çubuk, hareket edecek şekilde birleştirilir.

Kasların Çalışması

Kasların Çalışması

Tahta çubuğun dış tarafına kalın bir lastik iki ucundan toplu iğne veya daha kısa bir tutturucuyla tutturulur. Böylece çubukların kesişim yerinden bir eklem oluşturulur. Tahta çubuğun iç tarafına da şekildeki gibi çok şişkin olmayan bir balon bağlanır. Tahta çubuk (burada eklem yerine geçen) hareket ettirildiğinde (bükülüp gerildiğinde) balonların biri uzarken diğeri kısalır.

Bu şekilde eklemin dolayısıyla kas ve kemiklerin hareketine benzer bir harekete imkân verilir. Kol ve bacak kasları ve eklemlerin birlikte çalışması şekildeki gibi gösterilebilir. Kas ve kemiklerin tek başına hareket etmedikleri, birbirlerini destekleyerek günlük hareketlerimizi sağladıkları bu deney ile gözlemlenir.

Şimdi Benzer Örnekleri İnceleyelim:

Besinleri çiğnemek için dişler gerekir. Fakat dilimizi kullanmadan da yemeği yiyemeyiz. Ayrıca tükürük salgısının da besinlerin sindiriminde görevi vardır. Böylece yemek yerken dil, dişler ve tükürük salgısı birlikte görev yapar.

Sindirim için tükürük salgısının, dişlerin, yutağın, midenin ve bağırsakların önemi büyüktür. Sindirim kanalı boyunca çeşitli salgılar sindirime yardımcı olur. Vücutta kanın dolaşımı, çevreden uyarıların alınması, zararlı maddelerin vücuttan atılması vb. tüm faaliyetler bir bütünlük ve işbirliği içinde gerçekleşir. Bu faaliyetlerin birbiriyle uyum ve bütünlük içinde gerçekleşmesi, vücudun bütünlüğü -dolayısıyla sağlıklı yaşam için önemlidir.

Burnumuz tıkalı olduğunda tat almakta zorlanırız. Oysa bildiğimiz gibi tat alma organımız dilimizdir.

Aşağıda verilen insan vücudundaki yapı ve organları inceleyiniz.

İnsanın Organları

İnsanın Organları

Şunlara da Göz Atmalısın
Share

Bir Soru Sormak İster misin?

avatar
  Subscribe  
Bildir