NIKOLA TESLA Kimdir? Tesla’nın Hayatı ve Projeleri Nelerdir?

NIKOLA TESLA Kimdir? Tesla’nın Hayatı ve Projeleri Nelerdir?

15 Ocak 2019 0 Yazar: uzun

Yaşadığı Çağın Ötesindeki Dahi Tesla’nın Hayatı

Nikola Tesla, Sırp asıllı Amerikalı mucit, elektrik mühendisi, makine mühendisi ve fizikçi.

1856’da doğdu. İcatları hayatımızı kolaylaştırmaya devam ediyor. Yüz yıl öncesinde öngördükleri ise daha yeni farkına varıyoruz. Bazılarını ise hala anlayabilmiş değiliz. Tesla, hayatı boyunca her şeyi öğrendi, sayısız icat yaptı.

Bir tek kazandığı parayı kendisi için harcamayı öğrenemedi. 1943’de 87 yaşında bir otel odasında yoksul ve yalnız olarak oldu. Kutular dolusu notlarına el kondu. Bu notların bazıları açıklandı, bazılarında ise neler olduğunu bilen sayısı çok az.

Nikola Tesla, kırsal bir bölgede büyümüş. Ucan böcekleri izlemeyi çok severmiş. Tesla’nın annesi kendi çapında bir mucitmiş, evde kullanılan aletler icat edermiş. Tesla, gözlem yapmak ve urun tasarlamak konusunda annesinden çok şey öğrendiğini söylüyor.

Nikola Tesla'nın Annesi Djuka Mandic

Nikola Tesla’nın Annesi Djuka Mandic

Tesla küçükken kolera hastalığına yakalanmış. Neredeyse bir sene yatması gerekmiş. İyileşme dönemine yakın babası oğluna “Din adamı yetiştiren bir okula gitmesini istediğini” söylemiş. Tesla teknik konulara meraklıymış.

Babası bu isteğinden vazgeçene kadar yataktan çıkmamış. Sonunda babası ikna olmuş. Tesla, Avusturya’daki Politeknik Enstitüsü ve Prag Üniversitelerinde eğitim almış. Elektrik mühendisi olmuş. İcatlar yapmış. “Yeteneğiniz olduğu konuda eğitim alın ve çalışın.” diyor.

“Doğal yatkınlıkları kuvvetli bir arzuya dönüştüğünde, insan amacına doğru kanatlı çizmelerle yol alır.”

Sevdiğiniz bir işi yapıyorsanız. Çalışmak için kimsenin zorlamasına gerek olmadığını düşünüyor. Düşünmeyi de çalışmak olarak görüyor bu arada.

“Benim çok çalışkan olduğum söylenmiştir hep; düşünce emeğe denk görülüyorsa belki de öyleyimdir. Çünkü neredeyse bütün çalışma saatlerimi düşünmeye adadım.”

Nikola Tesla bir “hiperpoliglot” du. Yani çok sayıda dili akıcı bir şekilde kullanabiliyordu. Tesla 8 dil biliyordu. Anadili Sırpça, İngilizce, Çekçe, Almanca, Fransızca, Macarca, İtalyanca ve Latince.

Nikola Tesla küçüklüğünden beri düşündüğü her şeyi zihninde canlandırabiliyormuş.

Başlangıç bu onu çok korkutuyormuş. Ama sonra bu özelliğini icatlarını tasarlamak için kullanmış.

“Ben asıl işe geçmek için acele etmiyorum. Aklıma bir fikir geldiğinde onu önce zihnimde canlandırıyorum. Yapısını değiştiriyorum, iyileştirmeler yapıyorum ve aleti zihnimde çalıştırıyorum. İcat ettiğim alet aynı düşündüğüm şekilde çalışıyor ve deney planladığım gibi sonuçlanıyor. Yirmi yıl boyunca tek bir istisnayla karşılaşmadım.”

Avrupa’daki İş Hayatı

Tesla, Budapeşte’nin Telefon Borsası’nda baş elektrikçi olarak çalışmaya başlamış. Merkez istasyonunda kullanılan makinelerin geliştirilmesine katkıda bulunmuş. Tesla’nın yaratıcılığı dikkatleri çekmiş ve o Fransa’da bulunan Edison Şirketi’nde çalışmaya başlamış.

Amerika Günleri

Tesla 28 yaşında Amerika’ya göç etmiş. Thomas Edison’un yanında elektrik mühendisi olarak çalışmaya başlamış. Aralarında gecen bir tartışmadan sonra istifa etmiş. Bir sure yol inşaatında amele olarak çalışmış.

Nikola Tesla ve Thomas Edison arasında bir çekişme olduğunda söz edilir hep. Tesla kendisini ilk keşfeden ve Amerika’ya davet eden Edison hakkında ilk zamanlarda bakın ne düşünüyormuş.

“Edison’la tanışmamız benim için akıldan çıkmayacak bir hadiseydi. Yaşamının başında kendisine hiç fırsat tanınmamış, hiç bilimsel eğitim görmemiş birinin bunca iş başarmış olması beni hayran bırakmıştı. Oysa ben bir düzine dil öğrenmiş, edebiyat ve sanatla ilgilenmiş, en güzel yıllarımı kütüphanelerde geçirmiş, elime ne geçerse okumuştum.”

2013 yılında, Palo Alto, California’da ücretsiz internet bağlantısı sağlayan (Wi-Fi) bir Tesla heykeli açıldı. Heykelde 2043 yılında açılacak bir zaman kapsülü de vardır. Kapsülün içinde çocukların 2013’den 2043’e kadar gelecekle ilgili yaptığı tahminler yazılmıştır.

Tesla ve Edison

Tesla ve Edison

Nikola Tesla ve Patentleri

Nikola Tesla, icatları için dünya çapında yaklaşık 300 patent elde eden bir mucittir.

Nikola Tesla’nın Projeleri

Niagara Şelalesindeki Hidroelektrik Santrali

Tesla Niagara projesini aldığında birçok yatırımcı hidroelektrik santrallerinin çalışıp çalışmayacağından şüphe ediyordu. Fakat 16 Kasım 1896’da düğmeye basıldığında New York-Buffalo’da 34 kilometre çapında tüm ışıklar yandı. Birkaç yıl içinde istasyon çapını New York merkezine kadar genişletti. Bu da 644 kilometre çapında her yerin aydınlanması demekti. Tesla’nın çocukluk hayali gerçekleşmişti, Tesla Niagara şelalesinden ciddi miktarda elektrik üretiyordu.

Alternatif Akım (AC) Elektrik

Tesla, 20. yüzyılın önde gelen güç sistemi haline gelecek ve dünya çapında standart olarak kalmaya devam eden AC elektriğinin nasıl üretileceği ve kullanılabileceğiyle ilgili icatlar yaptı ve patent başvurusunda bulundu.

Tesla’nın AC sistemi, uzun zamandır ülkeye güç sağlamak için bir çözüm arayışında olan Amerikalı mühendis ve işadamı George Westinghouse’un dikkatini çekti. Tesla’nın icatlarının bunu başarmasına yardımcı olacağına inanarak patentlerini satın aldı.

Tesla Bobini

19. yüzyılın sonlarında, Tesla, kablosuz teknolojilerin temelini oluşturan ve bugün radyo teknolojisinde hala kullanılan “Tesla bobini” nin patentini aldı. Bir elektrik devresinin kalbi olan Tesla bobini, birçok erken radyo iletim anteninde kullanılan bir indüktürdür.

Manyetik alan birimi Tesla (T)’dır. Alt birim olarak da Gauss (G) kullanılır. 1 T= 10 000 G. Tesla birimini, bir görüntüleme yöntemi olan MR (manyetik rezonans)’ın gücünü tanımlamak için kullanırız; 1,4 T, 3 T gibi. Nikola Tesla hayranı Elon Musk elektrikli araba üreten firmasına Tesla adını vermiştir. Ayrıca bu firma Tesla marka arabalar üretir.

Tesla Bobini

Tesla Bobini

Nikola Tesla Bir Fütüristti

Yaşadığı cağda birçok insan Nikola Tesla’yı çılgın bilim insanı olarak gördü. Yaptığı çalışmalar ona tarihin en büyük fütüristleri arasında bir yer kazandırdı.

Nikola Tesla bundan 100 yıl önce, henüz otomobiller bile tam anlamıyla gelişmemişken,

“İleride bugünü anmak ve bilimsel öngörülerimi sınamak adına şunu söylemekten çekinmiyorum. Uçan makinelerle gemilerin kablosuz elektrikle çalıştırılması bundan on sene sonra mucize olma özelliğini yitirecektir.” demiş.

On yıl sonra olmasa bile bugün uzaktan kumandalı arabalar, insansız hava araçları sıklıkla kullanılıyor.

100 yıl öncesini duşunun. Kablolu telefon bile yeni icat edilmiş. Fütürist, dahi bilim insanı Nikola Tesla bakın ne diyor.

“Çok yakında kablosuz olarak dünyanın her yerine mesaj iletmek öyle kolay olacak ki herkes kendi aygıtını yanında taşıyıp çalıştırabilecek. Bu konuya inancım öyle sağlam ki, enerji ve bilgi aktarımını artık teorik olasılıktan çok, elektrik mühendisliğinin

bir gün çözmesi gereken ciddi bir meselesi olarak görmeye başladım.”

Biz Nikola Tesla’yı henüz anlamaya başladık. Size düşen görev başladığı işleri geliştirmeye devam etmek.

““Fütürizm, anlamı “gelecek” olan İngilizce “fütura” kelimesinden gelir. Gelecekçilik demektir.””