Okçular Tekkesi

Bugün, Okçular Vakfı bünyesinde hem geleneksel okçuluğumuz yaşatılmakta hem de, modern okçuluğun dünyada geldiği en son gelişmeler takip edilerek, okçuluk sporunda dünya sıralamasında en üst sıralara gelebilmek misyon ve vizyonu ile hareket edilmektedir.

Bu misyon ve vizyona uygun olarak kurulan Okçular Vakfında yapılan çalışmaları ve bunların kıymetini ifade etmek gerekirse şunları söylemek mümkündür:

Kurulan atölyeler ile atalarımızın ta ilk Türk devletlerine kadar uzanan, ok ve yay yapım tekniklerini günümüze taşıyarak, modern teknik ve tasarımlarla buluşturup, yeni nesillere tanıtmak. Bu sayede, hem okçuluk sporunda dünyada etkili bir yere gelebilmenin hem de gençlere millî ve manevi değerlerimizi tanıtıp yaşatarak yeni nesillere bu değerlerimizi aktarmanın imkânı yakalanmış olacaktır.

Günümüzün okçu sporcuları da, atalarının ok talimi yaptığı alanlarda talim yaparak, aynı havayı teneffüs ederek, tarihî şahsiyetlerimizin manevî atmosferini hissederek, yaptığı atışı sadece bedeniyle değil ruhuyla yapmasını da öğrenir.

Geleneksel ahşap ok çeşitleri

Geleneksel ahşap ok çeşitleri

Bu ruhu hisseden sporcular, Sultan 2. Murat Han’dan, meşhur okçumuz, Tozkoparan İskender’e kadar birçok atamızın okunu atarken çıkardığı: “Ya Hak!” nidasının manasını da anlarlar. Okçu adayları, bu manevî köprü sayesinde daha iyi motive olarak başarıdan başarıya koşabilme imkânına kavuşurlar.

Ayrıca, Okmeydanı Spor ve Eğitim Vakfında; bir adet açık atıcılık, beş adet kapalı atıcılık parkuru ile sporcuların kas kondisyonlarını geliştirmek amacıyla kurulmuş bir fiziksel uygunluk (fitness) salonu da hizmet vermektedir.

Şunlara da Göz Atmalısın
Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir