Problem Çözme Adımları Nelerdir?

Problem Çözme Adımları Nelerdir?

6 Şubat 2018 0 Yazar: Recep

çözme sürecinde en iyi kararı verebilmek için izlenmesi gereken 6 adım vardır.

Çözme Adımları

  1. i Tanımlama: i çözmeye başlamadan önce in açık, anlaşılır ve çok doğru bir şekilde tanımlanmış olması gerekir. in ne olduğunu bilemezseniz onu çözemezsiniz.
  2. i Anlama: Çözüme doğru yol almadan önce i çok iyi anladığınızdan emin olmanız gerekir. in neler içerdiğini ve kapsamını doğru anlamalısınız. Ayrıca i çözmeniz gereken insan ya da in bilgi tabanında neler olduğunu da çok iyi anlamalısınız. Mevcut bilgi tabanında olmayan herhangi bir kavram ya da yönergeyi in çözüm sürecinde kullanamazsınız. Bu konuda klasik ve önemli bir söz vardır: “i anlamak, i yarı yarıya çözmek demektir.”
  3. in Çözümü İçin Farklı Yol ve Yöntemler Belirleme: in çözümü için olabildiğince farklı yol ve yöntem belirlemeli ve bu listenin, tüm olasılıkları içerdiğinden emin olmalısınız. Bunun için konu hakkında farklı kişilerin lerini alabilirsiniz. Farklı çözümler kabul edilebilir olmalıdır. çözmek için tek bir yol yoktur; pek çok yol vardır.
  4. Farklı Çözüm Yolları Listesi İçerisinden En İyi Çözümü Seçme: Bu adımda her bir çözümün olumlu ve olumsuz yönlerini ortaya koymalısınız. Bu nedenle değerlendirme yapabilmek için ölçütler oluşturmalısınız. Bu ölçütler her bir çözüm yolunu değerlendirmek için size rehber olacaktır. çözmek için tek bir yol yoktur; en iyi yol vardır.
  5. Seçilen Çözüm Yolu ile i Çözmek İçin Gerekli Yönergeleri Oluşturma: Bu adımda numaralandırılmış ve adım adım yönergeler oluşturmanız gerekir. Bu yönergelerin ikinci adımda belirtilen bilgi tabanı kapsamında olmasına dikkat ediniz. Bu durum, özellikle bilgisayarlar ile çalışırken son derece kısıtlı davranmanıza neden olabilir.
  6. Çözümü Değerlendirme: Çözümü test etmek ya da değerlendirmek, sonucun doğruluğunu kont etmek anlamına gelir. Sonucun doğru olması ve i olan bireyin beklentilerini karşılama düzeyi önemlidir. yanlış çıkmış ya da bireyin beklentilerini karşılamamış ise çözme sürecine baştan başlamak gerekir.
Problem Çözme Adımları

Çözme Adımları

çözme sürecinde bu 6 adım tam olarak uygulanmaz ise beklendiği gibi olmayabilir.

Bireyler olarak evde, işte ya da farklı ortamlarda sürekli çözeriz. Evde karşılaşılan ler; akşam yemeği için ne pişirileceği, yemekten sonraki boş vaktin nasıl değerlendirileceği, hangi kitabın okunulacağı ve marketten nelerin alınacağı gibi konulardır. yerinde ise ler; , iş yeri kuralları ve takımların verimli çalışması gibi konuları içerebilir. Ne kadar doğru kararlar alırsanız o kadar mutlu ve değerli yaşantılar geçirirsiniz. Çoğu kişi bu süreçlerde çözdüğünün bile farkına varmaz.