Kaşa nasıl şekil verilir? Kaş şekillendirme yöntemleri

Kaşa nasıl şekil verilir? Kaş şekillendirme yöntemleri

5 Haziran 2019 0 Yazar: Recep

Kaşa nasıl şekil verilir? Nasıl daha düzgün lara sahip olunur? öğrenme zamanı geldi. şekillendirme teknikleri özellikle bayanlar için çok önemli bir detaydır ancak erkeklerde şekillendirme işlemini yer yer uygulamaktadır.

Vereceğim bilgiler doğrultusunda evde şekillendirme yapabilirsiniz ve bu işlemi hem doğal yapmış olursunuz hem de profesyonel bir şekilde yapabilirsiniz. Ayrıca şekillendirme uygulaması hakkında bilgi edinmek için “Microblading Nedir? Nasıl Yapılır?” Başlıklı yazımı okumanızı tavsiye ederim.

şekillendirme yöntemlerine geçmeden önce ve yüz yapılarını iyi bilmek gerekir, bu nedenle önce hangi yüze hangi şekli uygun olur? bunu öğrenip sonra profesyonel şekillendirme yöntemlerine geçiş yapacağız.

a nasıl şekil verilir?

lar, lerini takip eden kavislerdir ve gözlere gelebilecek teri kendilerine çeker. İyi şekil verildiği zaman yüz ifadesine simetrik bir görünüm kazandırır ve yüz şeklini ön plana çıkarır. ların ına yüzün doğal şeklini değiştirmeden özen gösterilmelidir. Eğer bu yazımı yeterince dikkatli okursanız sizde a nasıl şekil verilir öğrenmiş olacaksınız.

ların Şeklini Etkileyen Faktörler

Kaşların Şeklini Etkileyen Faktörler

almayı hafife almayınız. şeklinizin ruhunuzu ve duygularınızı yansıttığını, yüzünüze anlam kattığını unutmayınız. Genel olarak almak dağınık görünümü düzenlemek için yapılır.

lara şekil vermeden önce şeklinin belirlenmesinde günün modası kadar mevcut ların durumu, kişinin yaşı, lar arasındaki uzaklık ve yüz şeklinin de büyük önem taşıdığını bilmek ve ları ona göre şekillendirmek gerekir.

ların Mevcut Durumuna Göre Alma

Kaşların Mevcut Durumuna Göre Kaş Alma

ların mevcut şekli ve konumu herhangi bir işleme başlamadan incelenmelidir. Eğer kişi, larını almada aşırıya kaçmışsa ve çok fazla kıl koparmışsa istenilen şekli elde etmek için larının uzamasını beklemesi önerilmelidir.

Eğer lar çok gürse en son şekli vermeden önce birkaç aşamada çalışılması gerekir. lar etrafındaki cilt genellikle hassastır ve bir tek seferde alma işlemini leştirir.

Aşırı miktarda çekilirse acı ve iltihaplanmaya neden olabilir. ların doğal çizgisi takip edilmeli, şeklini değiştirmekten kaçınılmalıdır. Doğal görünüm kaybolabilir.

Modaya Uygun Şekillendirme

Modaya Uygun Kaş Şekillendirme

Moda eğilimleri, şekillerindeki değişikliklerdir. Bir yıl kalem gibi ince olan lar moda iken bir diğer yıl kalın lar moda olabilir.

Yaşa Göre Şekillendirme

Yaşa Göre Kaş Şekillendirme

Kişinin yaşı her zaman dikkate alınmalıdır. Çünkü şekli yüzü kolayca fark edilebilir şekilde değiştirir. Olgun yaştaki bir kişiye ince veya kalın olmayan, düz lar uygundur.

İnce lar cilde sert bir ifade verir, kalın lar ise kişiyi daha yaşlı gösterir. Normal lara hafif bir eğim verilerek doğal görünüm kazandırılabilir.

İki Arası Mesafe Ne Kadar Olmalı?

İki Kaş Arası Mesafe Ne Kadar Olmalı?

İdeal olarak lar arasındaki uzaklık bir gözün genişliği kadar olmalıdır. Bu koşul mükemmel bir yüzde bulunabilir. Gözler üzerinde dikkatle çalışılarak mükemmel aralık temin edilebilir. Birbirine yakın larda, her iki ın köprü bölümündeki kıllar alınır, biraz uzatılarak denge sağlanır.

Bu, lar arasında daha geniş bir açıklık sağlar ve gözleri daha iri gösterir. Aynı şekilde, eğer lar arası çok açıksa ları birbirine yaklaştırarak iki arasındaki uzaklık azaltılır ve boyu biraz kısaltılır.

Yüz Şekline Göre Modelleri

Yüz Şekline Göre Kaş Modelleri

Yüz şekline çok ters düşmedikçe doğal şekli korunmalıdır. lar yüz şeklinde önemli bir rol oynar. Bu nedenle uygun şekline karar vermeden önce kişinin yüz şekli dikkatle incelenmelidir.

değişikliği işlemini yerine getirmeden önce, kişinin kendi fikri ve tercihi sorulmalıdır. Şekil değişikliği gerekiyorsa bu, doğal görünüm sağlayacak şekilde olmalı ve kişi sonuçtan memnun olmalıdır. Bu konu önemlidir, çünkü “hangi yüze hangi şekli gider?” iyi bilmek gerekir.

değişikliği işlemini yerine getirmeden önce, kişinin kendi fikri ve tercihi sorulmalıdır. Şekil değişikliği gerekiyorsa bu, doğal görünüm sağlayacak şekilde olmalı ve kişi sonuçtan memnun olmalıdır. Bu konu önemlidir, çünkü “hangi yüze hangi şekli gider?” iyi bilmek gerekir.

 • Kare Yüze Uygun Modelleri: lara, dış kısmına doğru köşeli şekil verilir, yüzün kare görünümü yuvarlatılır.
 • Dikdörtgen Yüze Uygun Modelleri: Daha geniş bir görünüm yaratarak yüzün uzunluğunu kısaltmak için çok az kavisli lar gereklidir.
 • Yuvarlak Yüze Uygun Modelleri: lara, yüzü ince gösterecek bir kemer oluşturularak şekil verilir.
 • Oval Yüze Uygun Modelleri: Oval yüz en ideal yüz şekli olarak kabul edilir. Mükemmel oval bir yüz için her tür şekli uygun olur.
 • Ters Üçgen Yüze Uygun Modelleri: Bu yüz şeklinde, alın geniş çene kısmı dardır. Kare yüz şeklinde olduğu gibi dış kısma doğru köşeli şekil verilerek yüzün kare görünümü yuvarlatılıp alın kısmı biraz daha dar gösterilir.
 • Uzun Yüze Uygun Modelleri: Yuvarlak yüz şeklinin tam tersi olarak yüzü daha geniş göstermek için lara yay gibi bir şekil verilmelidir.
 • Üçgen Yüze Uygun Modelleri: Daha geniş bir alın görünümü vermek için kemerli, ancak çok yüksek olmayan kavisli tipi uygulanabilir.

Şekilleri

Kaş Şekilleri
 • Doğal Şekilli : ların hiç alınmadan önceki hali, doğal halidir.
 • Köşeli : Genellikle kare yüzlerde uygulanan şeklidir. ların uç kısmına kavis, köşe verilir.
 • Kemerli : Genellikle üçgen şeklindeki yüzler için uygulanır. ların orta kısmı kemer şeklinde alınır.
 • Düz : Genellikle uzun yüzler için uygulanan bir şeklidir.

Alma Yöntemleri Nelerdir?

Kaş Alma Yöntemleri Nelerdir?

Pek çok alma yöntemi vardır, ancak derinin bu bölgelerdeki hassas yapısı nedeniyle göz çevresinde çok azı uygulanabilir.

 • Cımbızla Alma Teknikleri: Bu en iyi alma yöntemidir. Sağlık koşullarına uygun yapıldığı takdirde kolay ve çabuk bir yöntemdir.
 • Makasla Kesme: Makasla kesme metodu, yaşlı erkeklerde çok kıllı ları inceltmek için kullanılabilir ancak a şekil vermek için kullanılmamalıdır.
 • Jiletle Alma Teknikleri: Bu yöntem lara şekil vermek için kullanılmamalıdır. Jiletle kesilen kıl, diken diken uzar ve ın kenarlara doğru ince kısmı tamamen kaybolur.
 • Ağdayla Alma Teknikleri: Yüz bölgesi hassas bölge olduğu için uygulamada pudralı sir ağda kullanılmalıdır. Pudralı ağda kullanılmıyorsa ağda öncesi bol pudralama yapılır. Uygulama öncesi cilt kalıntılarından arındırılmalı ve bakteri oluşumunu önlemek için bölge antibakteriyel (mikrop öldürücü) bir ile temizlenmelidir. İrritasyon (tahriş) oluşmaması için ağda bölgeye çok küçük parçalar halinde uygulanmalıdır.
 • İplikle Alma Teknikleri: En çok tercih edilen yöntemlerden biridir. 50 cm kadar uzunluğundaki ipin bir kısmının parmaklara dolanarak, diğer kısmının kıvrılarak kılların alındığı bir yöntemdir. Az acılı, kolay ve ucuz bir yöntemdir.

Almanın Uygun Olmadığı Durumlar

 • Göz bölgesinde kesik ve sıyrıklar,
 • Konjonktivit (göz kapağı iltihabı) ve arpacık (kirpik diplerinde iltihaplanma) gibi göz hastalıkları,
 • Göz bölgesinde şişme ve iltihaplanma gibi durumlar varsa lar alınmamalıdır.

Ortamının Hazırlanması

: odasının sıcaklığı kişiyi terletecek kadar sıcak, üşütecek kadar soğuk olmamalıdır. Odada ılık bir hava olmalıdır.
: odasının ışık sistemi alma uygulamalarında kazaları önlemek için iyi ayarlanmalıdır. odası kıl köklerinin açıkça seçilebileceği kadar aydınlık olmalıdır.
Ses: odası dışarıdan gelen seslerden etkilenmeyecek bir yerde olmalıdır, ayrıca gelen kişinin isteğine bağlı olarak sessiz olmalı ya da kişiyi rahatsız etmeyecek şekilde ve tarzda müzik dinletilebilecek şekilde bir sisteme sahip olmalıdır.
Görünüm: odası gelen kişinin ilk izlenimi açısından her zaman temiz ve düzenli olmalıdır. Ayrıca odanın kasvet verici bir havadan uzak, ferah bir ortam olması gereklidir.
Aynası: aynası kişinin kendini rahatça görebileceği bir yerde ve büyüklükte olmalıdır.

a Şekil Vermek İçin Kullanılan Araç Gereçleri Hazırlama

Gerekli araç gereç ve şekillendirmede kullanılacak materyal hazırlanarak kişi gelmeden önce tekerlekli masa veya ultraviyole (mor ötesi ışınlar) kabinine yerleştirilmelidir.

 • Tarağı ve Fırçası: tarağı ve fırçaları kullanımdan sonra iyice yıkanmalı, sterilize edilmeli, mikroplardan arındırılmalı, bir dahaki kullanıma kadar ultraviyole kabininde bekletilmelidir.
 • Cımbız: Otomatik ve elle çalışan iki türlü cımbız vardır. (Bk. Şekil 5) Otomatik cımbızlar yaylıdır ve istenmeyen kılı çıkarmak için idealdir. Elle çalışan cımbızlar, a son şekli vermede kullanılır. Cımbız uçlarının şekilleri sivri uçtan düz uca kadar değişir. Uç şekli kişisel bir tercihtir ve önemli olan iki ucun cımbız sıkıştırıldığı zaman hiç ara bırakmaksızın bir araya gelmesidir. Cımbızlar kullanımdan önce ve sonra antiseptiğe (mikrop oluşumunu engelleyici ) batırılmış ilaçlı bir pamukla temizlenmelidir. Kullanımdan sonra tekrar sterilize (mikroplardan arındırma işlemi) edilmelidir.
 • Makası: makası, lar alındıktan sonra lara son şeklini vermede kullanılır. lar kesilirken fazla kesilen ların, ın şeklini büyük ölçüde bozacağı düşünülerek çok dikkatli olunmalıdır.
 • Kalemi: ları belirlemek, renklerini koyulaştırmak ve kusurları gizlemek için kullanılır. Göz kalemlerinden daha serttir ve daha silik renk verir. Çünkü lar ne kadar koyu ve kesin hatlı olursa o kadar yapay görüntü yaratır. Siyah, kahverengi ve gri renklerle sınırlıdır. İçerikleri göz farlarıyla aynıdır ancak daha fazla katılaştırıcı içerir. Uygulama aşamasında, önce lara fırçalanarak şekil verilir. Doğal bir görünüm vermek, sert ve lü çizgiler oluşturmamak için hafif hareketlerle sürülür. Kalem ve mum boyalar kullanımdan önce sivriltilmelidir.

a nasıl şekil verilir? Yöntemleri nelerdir?

Kaşa Şekil Verme Yöntemleri

şekillendirmeye başlamadan önce ın uzunluğu belirlenmelidir. Bu işlem düz bir çubuk ile yapılabilir. Çubuk burun deliğinin yanından ve göz pınarından geçecek şekilde dik tutulur. çubuğun gösterdiği noktadan başlamalıdır.

Çubuk elmacık kemiğinin üstünden göz bebeğine doğru düz bir şekilde tutulur. Bu nokta kavisinin en yüksek açısını gösterir. Çubuk burun deliğinin yanından gözün dış kısmına doğru düşey olarak tutulur ve bu nokta ideal bitiş noktasıdır. ın uzunluğu doğru olarak belirlendikten sonra bu ölçüler dışında kalan tüyler alınır.

Bazı insanların ağrı eşiği düşük olabilir, bir mendil içine konulacak buz parçası 1–2 dk. kemiği üzerinde gezdirilir. Ya da kemiği üzerindeki , beş dakika kadar çimdikleme hareketleriyle sıkıştırılır. Böylece, acı hissi azaltılmış olur.

Yüz şekline ve gözlere uygun olan şekli kalemiyle çizilir. Bu çizgi dışında kalan tüyler çıkış yönüne doğru cımbızla hızla çekilerek alınır (Tüy mümkün oldukça dibe doğru tutulmalıdır.) . Her seferde cımbızla tek bir kıl çekilmelidir.

lar aşağıya doğru taranıp çizginin üst kısmındaki tüyler alınır. Gerekiyorsa ın üst kısmı ve ortası iplikle ya da sir ağda ile alınabilir. Ancak altı mümkün oldukça cımbız dışında başka bir yöntem ile alınmamalıdır.

lar arasında sert ve uzun kıllar varsa aşağıya ve yukarıya doğru tarağıyla taranarak uzunluklarına göre makasıyla kesilir. Gerekiyorsa seyrek ve dökülmüş lara kalemiyle şekil verilerek boşluklar doldurulur.

a Şekil Verirken Dikkat Edilecek Hususlar

 • iyi ışıklandırılmış ortamda alınmalı, gerekiyorsa açılı bir lamba ya da lup kullanılmalıdır.
 • Elinizle ı gererek fazla olan tüylerin cilt yüzeyinden yükselmesini sağlamaya dikkat ediniz. Böylece tüyleri deriyi kıstırmadan rahatça almış olursunuz.
 • Tüyleri çıkış yönüne doğru çekmeye özen gösteriniz aksi takdirde tüyleri kırarak batıklara ve kıl dönmesine neden olursunuz.
 • ı alınan kişinin gözlerine temas etmekten kaçınmalısınız.
 • alma işlemi ilk kez yapılıyorsa cilt aşarı hassas olabileceği için ilk işlemde çok aşırıya kaçılmamalıdır.

Eğer “a nasıl şekil verilir” başlılı yazımı beğendiysen paylaşarak destek vermeyi unutma.