QLED nedir? Nasıl Çalışır?

QLED nedir? Nasıl Çalışır?

20 Ağustos 2018 0 Yazar: Recep

QLED nedir?

Samsung’un premium tv modeli Qled Nedir? Qled televizyon sektörünün en yeni üyesi olması bakımından en iyi üyesi olarak ta lanse edilmektedir. Peki gerçekten Qled tv piyasasının en iyisi mi? Buyrun inceleyelim.

TV’lerin bir LED panelde Quantum Dot teknolojisini kullanmasıdır. Quantum Dot + LED = QLED.

Aslında samsung’ un tvlerinde kullandığı Quantum Dot teknolojisi yeni bi teknoloji değil.

Samsung QLED’ i OLED’ in üzerinde bir teknoloji olarak lanse etmekte ve bu sayede OLED’ e ait pazar payına QLED ile ortak olmaya çalışmaktadır ancak OLED ile QLED farkı LED ile OLED arasındaki farkın ötesine geçememiştir.

Samsung’un 2018 QLED TV serisinde Modeller şunlardır – Q9F (65 inç, 75 inç, 88 inç), Q8F (55 inç, 65 inç, 75 inç), Q7C (55 inç, 65 inç), Q7F (55 inç, 65 inç, 75 inç) ve Q6F (49 inç, 55 inç, 65 inç, 75 inç, 82 inç). Renk ve kontrastla ilgili iyileştirmelerin yanı sıra 2018 modelleri Bixby ses asistanı ve HDR10 + uyumluluğunu içeriyor.

QLED nasıl çalışır?

Quantum Dot TV teknolojisi, normal bir LED arka ışık panelinin önüne bir katman veya film Quantum Dot yerleştirerek çalışır. Tabaka boyutuna (her yerde 2 ile 10 nanometre) bağlı olarak, kendine özel renk yayan her biri küçük parçacıklardan oluşur. Temel olarak, parçacığın boyutu, yaydığı ışığın dalga boyunu, dolayısıyla farklı renkleri belirler. Samsung, Quantum Dot tv nin bir milyardan fazla rengi etkinleştirmesini sağlıyor.

Okuduğunuz için teşekkürler ayrıca incelemenizin faydalı olacağı güncel yazımı şuradan bulabilirsiniz.

Bu içerikte sizlere kısaca Qled Nedir? Nasıl Çalışır? başlıkları altında bilgi vermeye çalıştık. bu içeriği beğendiyseniz paylaşmayı unutmayın.