Soğuk Savaş Sonrası Türkiye-Orta Asya Cumhuriyetleri İlişkileri

Soğuk Savaş Sonrası 1991 yılında Orta Asya cumhuriyetlerinin bağımsızlıklarını elde etmeleri, Türk dış politikasına yeni bir boyut kazandırmıştır. Orta Asya cumhuriyetlerini tanıyan ve bu ülkelerde büyükelçilik açan ilk ülke, Türkiye olmuştur. 1992 yılından bu yana gerçekleştirilen üst düzey ziyaretler ve imzalanan 500 civarında ikili ve çok taraflı antlaşma, ilişkilerin pekiştirilmesinde önemli rol oynamıştır.

Türkiye’nin Orta Asya cumhuriyetlerine 1990’lı yılların başında gösterdiği büyük ilgi, dönemin başında Pantürkist bir politika olarak algılanmış, özellikle Rusya ve Çin’i rahatsız etmiştir. Türkiye, bu nedenle 1990’lı yıllarda sık sık tekrarlanan “Adriyatik’ten Çin Seddi’ne Türk Dünyası” ifadesinde somutlaşan dış politikasını, 1990’ların ikinci yarısında gözden geçirmek zorunda kalmıştır.

Öte yandan Türkiye, bölge ülkelerinin kalkınmalarına yardımcı olmak üzere 1992 yılında Türk İş Birliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) kurulmasına öncü olmuştur. Eğitim, sağlık, ulaştırma, yönetim gibi pek çok alanda faaliyet gösteren TİKA tarafından tamamlanan projelerin değeri 100 milyon doları bulmuştur.

turk dunyasi 300x245 - Soğuk Savaş Sonrası Türkiye-Orta Asya Cumhuriyetleri İlişkileri

Türk Dünyası

Türkiye, Orta Asya cumhuriyetleriyle ilişkilerini kültür ve eğitim alanında da hızla geliştirmeye çalışmıştır. Türkiye’nin öncülüğünde kurulan Türk Kültür ve Sanatları Ortak Yönetimi (TÜRKSOY) ile ortak kültürün geliştirilmesi ve tanıtımı konusunda çeşitli kültürel faaliyetler gerçekleştirilmektedir. Türkiye Orta Asya cumhuriyetleriyle ekonomik ilişkilerini de geliştirmeye çalışmış; ticaret, ulaşım ve iletişim alanlarında bu ülkelerle iş birliği yapmıştır.

Şunlara da Göz Atmalısın
Share

Bir Soru Sormak İster misin?

avatar
  Subscribe  
Bildir