Suriye Türkmen Orduları

Suriye Türkmen Orduları

11 Eylül 2018 0 Yazar: Fikir

Suriye Türkmen Ordusu, Suriye Türkmen Tugayları veya Birleşik Türkmen Ordusu(Arapça: التركمان جيوش سورية), Suriye’de Suriye’de Türkmen silahlı oluşum. 7 Ağustos 2012 tarihinde kurulmuştur. Beşşar Esad yönetimine karşı, silahlanan Türkmenler orduya katılmıştır.

Dosya Flag of the Sultan Murad Brigade - Suriye Türkmen Orduları

Suriye’nin kuzeyindeki Türkmen köylerinde yaşayan insanlar, silahlanarak muhaliflerin yanında savaşa katılmışlardır. Sayıları 10,000 civarındadır. Komutanı ve kurucusu Albay Ebu Bekir Muhammed Abbas’tır.

Suriye Türkmen Ordusu Lazkiye, İdlip ve Halep’te etkindir. Bunun yanında Hama, Humus, Kuneytire ve Rakka’da da Arapların liderliği altında muhalif saflarda yer alan Türkmen tugayları mevcuttur.

Suriye Türkmen Ordusu, Demokratik Birlik Partisi (PYD)’ne karşı bir tutum sergilemektedir. Suriye Türkmen Ordusu’nun amacı Suriye’deki Türkmenlerin Esad sonrası oluşacak zeminde haklarını kazanmasıdır. Suriye Türkmen Ordusu, YPG’nin Afrin ile Kobani kantonlarını birleştirerek, Cerablus-Azez hattını Kürt yönetimine katma ihtimaline karşı Halep’in kuzey kırsalında da etkinliğini arttırmaya çalışmaktadır.

Suriye’deki Türkmen Tugayları

Halep

Halep’teki Türkmen tugayları, Suriye Demokratik Türkmen Hareketi ile bağlantılıdır. Liderleri Halepli bir Türkmen olan Ali Başirdir. Mahmud Süleyman liderliğindeki Fatih Sultan Mehmed Tugayı, Halep’in merkezinde 6 mahalleyi kontrol etmektedir. Zahir Baybars Tugayı, IŞİD varlığından önce Cerablus’ta görev yapmıştır.

Şehit Ali Yılmaz birliği Bab-i Limon’da, Buhai ve İmadettin Zengi birlikleri ise Münbiç’te etkindiler. Alparslan Tugayı, Azez ve Cerablus arasında etkindi. Sultan Abdülhamid ve Yıldırım Beyazıd Tugayları Halep kırsalında faaliyet göstermektedirler. Ayrıca Halep’teki Suriye’nin Özgürleri ve Furkat Sultan Murad isimli grupların da üyesidirler.

Humus

Humus’ta 43 adet Türkmen köyü bulunmasına rağmen ayrı bir Türkmen tugayı oluşturulmamıştır. Bunun yerine, Humus’ta Araplarla birlikte savaşmaktadırlar. Genel olarak Humus Kalkanı Taburu, Rahman Şehitleri Taburu, Şüheda el Hak, Fatih Sultan Mehmed, Zara Askerleri, Alparslan ve Humus Türkmenleri taburlarında yer almaktadırlar.

İdlip

İdlip’te Ricalullah Ahrar, Bağımsız Türkmenler ve Hananu Kalkanı büyük oranda Türkmenlerden oluşmuştur. Ayrıca İdlip’te, İslami Cephe ve Özgür Suriye Ordusu ile yakın koordinasyon halinde pek çok Türkmen tugayı bulunmaktadır.

Rakka

Şeyh Abdullah Dede liderliğinde Enverül Hak isimli bir Türkmen birliğinden bahsedilmiştir. Tel Abyad, Rasüleyn ve çevre köylerde faaliyet göstermiştir.

Lazkiye

Ana madde: Türkmen Dağı Tugayları Bayırbucak bölgesinde faaliyet gösteren pek çok tugay vardır. Bunların en büyükleri Nurettin Zengi, Zahir Baybars, El Huva Bila, Yavuz Sultan Selim, Fatih Sultan Mehmed, Memduh Colha, Bin Tamime, Katip Mustafa, Firsan Tevhid (Birleşik Süvariler), Türkmen Şahinleri ve Sultan Abdülhamid tugaylarıdır. Tugayların hepsi farklı bir bölgede faaliyet göstermektedir. Türkmen Dağı Tugayları Suriye Türkmen Kitlesi tarafından desteklenmektedir.

Şam, Hama ve Tartus

Şam’da, İmam el-Zahabi ve Şubat birlikleri ve Tartus’ta el-Mitras Birliği büyük oranda Türkmenlerden oluşmaktadır. Hama’da özel bir tugay yoktur ve buradaki Türkmenler daha çok Arap tugaylarında savaşmaktadır.