Sürücü ve Tescil Belgeleri 

Sürücü ve Tescil Belgeleri 

24 Ocak 2018 0 Yazar: uzun

Sürücü ve Tescil Belgeleri Kara yollarında araç kullanan kişilerin sürücü belgesine sahip olması gerekir. Sürücü belgeleri araçların cinsine göre sınıflara ayrılır. Kara yollarında araç kullanacak kişiler kullanacakları araca uygun olan sürücü belgesini almalıdır. Sınıflarına göre sürücü belgelerini inceleyelim.

ehliyet 300x175 - Sürücü ve Tescil Belgeleri 

M sınıfı sürücü belgesi: İki, üç ve dört tekerlekli motorlu bisikletleri (moped) kullanacaklara verilir.

A1 sınıfı sürücü belgesi: Silindir hacmi 125 santimetreküpü, gücü 11 kilovatı ve gücünün ağırlığına oranı 0,1’i geçmeyen, sepetli veya sepetsiz iki tekerlekli motosikletler ile gücü 15 kilovatı geçmeyen üç tekerlekli motosikletleri kullanacaklara verilir.

A2 sınıfı sürücü belgesi: Gücü 35 kilovatı ve gücünün ağırlığına oranı 0,2’yi geçmeyen, sepetli veya sepetsiz iki tekerlekli motosikletler ile gücü 15 kilovatı geçmeyen üç tekerlekli motosikletleri kullanacaklara verilir.

A sınıfı sürücü belgesi: Sepetli veya sepetsiz iki tekerlekli motosikletler ile gücü 15 kilovatı geçen üç tekerlekli motosikletleri kullanacaklara verilir.

B1 sınıfı sürücü belgesi: Net motor gücü 15 kilovatı, net ağırlığı 400 kilogramı, yük taşımacılığında kullanılanlar için ise net ağırlığı 550 kilogramı geçmeyen dört tekerlekli motosikletleri kullanacaklara verilir. Elektrik ile çalışan araçların net ağırlıklarının hesaplanmasında batarya ağırlıkları dikkate alınmaz.

B sınıfı sürücü belgesi: Otomobil ve kamyonet kullanacaklara verilir.

BE sınıfı sürücü belgesi: B sınıfı sürücü belgesiyle kullanılan araçlara takılan ve azami yüklü ağırlığı 3.500 kilogramı geçmeyen römork veya yarı römork içeren birleşik araçları kullanacaklara verilir.

C1 sınıfı sürücü belgesi: Azami yüklü ağırlığı 3.500 kilogramın üzerinde olan ve 7.500 kilogramı geçmeyen kamyon ve çekicileri kullanacaklara verilir.

C1E sınıfı sürücü belgesi: C1 sınıfı sürücü belgesiyle kullanılan araçlara takılan ve azami yüklü ağırlığı 750 kilogramı geçen römork veya yarı römorktan oluşan ve katar ağırlığı 12.000 kilogramı geçmeyen birleşik araçlar ile B sınıfı sürücü belgesiyle kullanılan araçlara takılan ve azami yüklü ağırlığı 3.500 kilogramı geçen römork veya yarı römorktan oluşan ve katar ağırlığı 12.000 kilogramı geçmeyen birleşik araçları kullanacaklara verilir.

C sınıfı sürücü belgesi: Kamyon ve çekici kullanacaklara verilir.

CE sınıfı sürücü belgesi: C sınıfı sürücü belgesiyle kullanılan araçlara takılan ve azami yüklü ağırlığı 750 kilogramı geçen römork veya yarı römorktan oluşan birleşik araçları kullanacaklara verilir.

D1 sınıfı sürücü belgesi: Minibüs kullanacaklara verilir.

D1E sınıfı sürücü belgesi: D1 sınıfı sürücü belgesiyle kullanılan araçlara takılan ve azami yüklü ağırlığı 750 kilogramı geçen römorktan oluşan birleşik araçları kullanacaklara verilir.

D sınıfı sürücü belgesi: Minibüs ve otobüs kullanacaklara verilir.

DE sınıfı sürücü belgesi: D sınıfı sürücü belgesiyle kullanılan araçlara takılan ve azami yüklü ağırlığı 750 kilogramı geçen römorktan oluşan birleşik araçları kullanacaklara verilir.

F sınıfı sürücü belgesi: Lastik tekerlekli traktör kullanacaklara verilir.

G sınıfı sürücü belgesi: İş makinesi türündeki motorlu araçları kullanacaklara verilir.

K sınıfı sürücü aday belgesi: Araç sürmeyi öğrenen sürücü adaylarına eğitim ve sınavda kullanmak üzere verilir.

Sürücü Adaylarında Aranan Şartlar 

Yaş şartı

 • M, A1 ve B1 sınıfı sürücü belgesi alacakların 16,
 • A2, B, BE, C1, C1E, F ve G sınıfı sürücü belgesi alacakların 18,
 • A sınıfı sürücü belgesi alacakların 20 (gücü 15 kilovatı aşan üç tekerlekli motosikletler için 21),
 • C, CE, D1 ve D1E sınıfı sürücü belgesi alacakların 21,
 • D, DE sınıfı sürücü belgesi alacakların 24 yaşını bitirmiş olmaları gerekir.

Öğrenim şartı

Sürücü belgesi alacak olanların en az ilkokul düzeyinde eğitim almış olmaları gerekir.

Deneyim şartı

 • A sınıfı sürücü belgesi alacakların en az iki yıllık A2 sınıfı,
 • C1, C, D1 ve D sınıfı sürücü belgesi alacakların en az B sınıfı,
 • BE sınıfı sürücü belgesi alacakların B sınıfı,
 • CE sınıfı sürücü belgesi alacakların C sınıfı,
 • C1E sınıfı sürücü belgesi alacakların C1 sınıfı,
 • DE sınıfı sürücü belgesi alacakların D sınıfı,
 • D1E sınıfı sürücü belgesi alacakların D1 sınıfı sürücü belgesine sahip olmaları gerekir.

ç. Sağlık şartı

Sürücü adaylarının beden ve ruh sağlığı bakımından sürücülük yapmalarına engel durumlarının bulunmadığını sağlık raporu ile belgelendirmiş olmaları gerekir.

 • Eğitim ve sınav şartı

Sürücü belgesi alacak kişilerin sürücü sınavlarını başararak motorlu taşıt sürücü sertifikası almış olmaları gerekir.

 • Hükümlü olmama şartı

Sürücü belgesi alacak kişiler KTY’de belirtilen koşullar ve esaslar kapsamından hüküm giymemiş olmalıdır.

 • Aynı sınıf sürücü belgesinin bulunmaması veya belgenin geri alınmamış olma şartı

Sürücü belgesi alacak kişinin daha önce verilmiş aynı sınıf bir başka sürücü belgesi bulunmamalıdır. Ayrıca sürücü belgesinin süresiz olarak geri alınmamış olması ve eğer geçici olarak geri alınmış ise bu sürenin dolmuş olması gerekir.

Trafikte Bisiklet ve Motosikletin Güvenli Kullanımı 

Bisiklet, bir spor ve eğlence aracı olmanın yanında ulaşım aracı olarak da kullanılmaktadır. Bisikletler kullanılacak amaca, yere ve sürücünün yaşına göre çeşitlilik gösterir. Bisiklet sürücüleri kendi yaşlarına ve boylarına uygun bisikletleri tercih etmelidir. Aşağıdaki fotoğraflarda değişik tipte bisikletler görülmektedir. Bisiklet sürücülerinin kaza anında en çok kafa, diz ve dirsekleri zarar görmektedir. Bu nedenle bisiklet sürücüleri, özellikte trafikte bisiklet kullanırken olabilecek kazalardan daha az etkilenmek için kask (koruma başlığı), koruma gözlüğü, dizlik ve dirseklik takmalıdır.

trafikte bisiklet 300x187 - Sürücü ve Tescil Belgeleri 

Bisiklet sürücüleri gibi motosiklet sücüleri de kask, koruma gözlüğü, dizlik ve dirseklik takmalıdır. Dizlik ve dirseklik, eklemleri olası dış etkilere karşı korur ve olabilecek tahribatı en aza indirir. Kask da benzer şekilde sürücüyü kafa yaralanmalarından korur. Ancak seçilen kask, görmeye ve işitmeye engel olmamalıdır. Şayet takılan kaskta gözleri dış etkilerden koruyan bir aparat var ise ayrıca koruma gözlüğü takılmasına gerek yoktur. Eğer kaskta gözleri dış etkilerden koruyan herhangi bir aparat yok ise görüşe engel olmayacak, normal görüşü bozmayacak renkli veya renksiz bir koruma gözlüğü takılmalıdır. Motosikletle yolcu taşınması hâlinde bu koruyucu ekipmanların yolcu tarafından da kullanılması gerektiği unutulmamalıdır. Bisiklet ile motosikletin de taşıt olduğu ve trafik kurallarının herkes için geçerli olduğu asla unutulmamalıdır.