Tanıtım Yazısı Nedir? Nasıl Yazılır? | %100 Seo Uyumlu

Tanıtım Yazısı Nedir? Nasıl Yazılır? | %100 Seo Uyumlu

15 Temmuz 2019 0 Yazar: Recep

Tanıtım yazısı nasıl yazılır?: bir şirket, websitesi, blog v.s kendini yada projesini tanıtmak isteyen herkesin kullanabileceği etkili bir reklam yöntemidir. Bugün bu konuda tecrübe ettiğim tüm detaylara bu yazıda yer vereceğim, nedir? neden gereklidir? nasıl yazılır? ve nereden alınmalı detaylıca anlatacağım.

yayınlayan sitelerden alacağınız reklamlar ile o sitenin kalitesi ve değeri ile doğru orantılı olarak yükseliş yada tam aksine düşüş yaşayabilirsiniz, bu nedenle çok dikkatli olmanız gerekiyor.

Nedir?

Tanıtım Yazısı Nedir

sitenizin hedeflenen anahtar kelimelerde veya ana sayfa bazlı verilen backlink ile sitenizin google nezdinde yükseliş göstermesini sağlayan geri bağlantılardan ibarettir. Sitenizin tanıtımını bu yöntem ile yapabilirsiniz ancak her zaman yükseliş gösterir mi? derseniz buna cevabım hayır olacaktır. Tanıtım yazıları çoğu zaman faydalı ve olumlu sonuçlar doğururken bazen tam tersi sonuçlar da ortaya çıkarabilirler, bunun bir çok örneğini bizzat kendim deneyimledim ve ders aldım. Yazıyı yazdırırken dikkat etmeniz gereken önemli noktalar var, gelin beraber bakalım bu önemli detaylara.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yukarıda da belirttiğim gibi yazıyı yazdırırken, yayınlarken veya satın alırken dikkat edilmesi gereken önemli detaylar vardır. Eğer siz bu detayları es geçerek sırf tanıtımım olsun diye herhangi bir siteden tanıtım alırsanız bu size olumsuz olarak geri döner. Peki yazdırırken nelere dikkat etmeliyiz?

Otoriter Site

Sizin Blog tanıtım yazınızı yayınlayacak olan Web sitesi sizden daha otoriter olmalıdır ki size otoritesi ile destek verebilsin. Örneğin Facebook gibi bir sitenin FikirAVM hakkında bir yazı yayınlaması ile benim Facebook hakkında bir yayınlamam arasında ki farkı düşünün. Bu noktayı gözden kaçırmadan hareket edin ve bulabildiğiniz otorite olarak lü olan ve bu tarz yazılar yayınlayan sitelerde ücreti mukabilinde yerinizi alın.

Bu işi ücretsiz yapan bir çok site halihazırda mevcut durumda ancak ücretsiz backlink siteleri size beklediğiniz katkıyı çoğu zaman vermez. Bunun nedeni ise o sitelerden herkesin backlink alabiliyor olmasıdır, sizin bir farkınız kalmıyor. Eğer gerçekten faydalı olmasını istiyorsanız özenle yazılmış, uyumlu ve Google da en kötü ihtimalle ilk sayfada yerini almış bir yazı içinde yer alıyor olmanız gerekiyor. Tüm bu sebeplerden yola çıkarak söylüyorum site otoritesine dikkat edin.

Alınabilecek Siteler

yazdırma işlemi sonrası yayınlayacağınız sitenin trafiğinide göz önünde bulundurmalısınız eğer hiç alamayacaksanız bu sitenin ne kadar otoriter olduğunun bir önemi kalmamış olur. Bu nedenle önce hatta ilk bakılacak nokta sitenin trafiğidir, yazınızdan size gelecek olan her ziyaretçi potansiyel müşteridir, bunu unutmayın.

Mynet, Onedio, Wmaracı gibi otoritesi yüksek sitelerden alabilirsiniz veya FikirAVM’den de alabilirsiniz. Bunun için belirlediğim kurallara ve fiyatlara buradan() göz atabilirsiniz. Gerçekten etkili bir geri dönüş istiyorsan sende FikirAVM’ye ekle.

Nasıl Yazılır?

Tanıtım Yazısı Nasıl Yazılır

konusunda en hassas noktalardan bir tanesi, nasıl yazılır? bu konu oldukça dikkat edilmesi gereken bir konudur ve özenle yazılan bir nın ne kadar faydalı olduğu tartışılmayacak kadar açıktır.

Bu tarz yazılar yazanlar veya yazdıracak olanlar dikkat etmeniz gereken önemli noktalar şunlardır;

Başlığı Oluşturma

Başlık ilk bakışta ziyaretçiye konuyu özetleyebilmelidir ki o ziyaretçi konunun başlığını görerek gelsin ve yazınızı okusun. Bunun için yapılabilecek bir çok şey var bunlardan en önemlisi odak anahtar kelimenin başlıkta geçiyor olmasıdır.

Örneğin benim yazım konulu bir yazı ve başlıkta bu anahtar kelimeyi kullandım, sadece bu yeterli mi? Tabi ki değil! Başlıkta anahtar kelime kullandıktan sonra en önemli noktaya gelmiş olursunuz, uzun kuyruklu kelime ekleme kısmına.

Yani ben bu yazıma “” diye başlık atıp bırakırsam sadece bu kelime ile arama yapan bir ziyaretçinin beni bulma olasılığı çok düşük, çünkü bu kelimenin aranma hacmi oldukça yüksek ve benim yazımı yayınladığım anda bu kelime ilk sayfada yer alamamış olmam halinde almam imkansız hale gelir.

Ne yapacağım başlığıma anahtar kelimemi ekledikten sonra yanına uzun kuyruklu anahtar kelime eklemesi yapacağım. Misal ” nedir ” ” Nasıl Yazılır ” “ Örnekleri ” v.s gibi eklemeler ile yazımın arama motorlarında görünürlük düzeyini arttıracağım.

Dikkatinizi çekmek istediğim nokta şu eğer tanıtım alacağız site arama motorlarında yükseliş gösteremeyecek ise size bunun bir getirisi de olmayacaktır. Peki başlığı attık yanına Nedir, Nasıl Yapılır Tarzında ekleme yaptık yeterli mi? Değil! Örnek olarak siz Google’da nedir? diye aradınız karşınıza çıkan sonuçlar içinden hangisine tıklarsınız? Ben sizler için arayayım hemen;

Tanıtım Yazısı Nedir Nasıl Yazılır

Arama sonuçlarında gördüğünüz örneklere iyi bakın, burada ki ilk 3 sıra içinde benim elim Mynet’in atmış olduğu başlığa giderdi. Nedeni ise sizinde gördüğünüz üzere başlıktaki çekicilik, diğerlerinden farklı bir konuya vurgu yapılmış “ Teknikleri” bu benim için merak uyandıran bir başlık oldu. Siz de yazacağınız yada yazdıracağınız başlıkta bu gibi merak uyandıran ve ziyaretçiyi kendine çekebilecek kelimelere yer verilmesine özen gösterin.

Mynet örneği

İçeriği Nasıl Olmalıdır?

Başlık kısmını doğru yaptık ziyaretçi geldi, peki; İçeriği Nasıl Olmalıdır? ziyaretçiyi yazımızı okumaya ikna edebilmemiz gerekiyor ve bunu ilk 50 kelime ile yapabilmeliyiz. Bunun için uygulanabilir yöntemlerden bahsetmeden önce sizden bu konuyu düşünmenizi istiyorum, yazıyı yayınlayacaksınız ama beklentiniz ne?

Benim bu konuda beklentim şunlardır;

a- Yazım arama motorlarında ilk sayfayı kesinlikle görsün isterim ki ziyaretçi gelebilsin.
b- Yazımı yazdıracağım site güven veren bir site olsun
c- Fiyat olarak beni yormayacak makul bir rakam söylensin

Daha ne isteyeyim, bu saydığım konularda beni ilk 50 kelimesinde ikna eden bir yazı karşımda ise ben bu yazıyı okumaya devam ederim. Yani örnek vermem gerekirse giriş kısmında ziyaretçiyi “uygun fiyatlı, uyumlu, arama motorlarında ilk sayfada olma garantili bir almak ister misin?” diye bir başlangıç ile karşılarsanız yazınızı okumaya devam edecektir.

Giriş kısmını da geçtikten sonra dikkat etmeniz gereken noktalar tamamıyla uyumlu makalenin gerektirdiği kurallardır.

a- Anahtar kelime kullanımına dikkat edin, aşırı anahtar kelime kullanımı yazınızın kalitesini düşürecektir.
b- Yazdığınız içerikte firmanızı faklı kılan özellikleri öne çıkarmalısınız
c- Rakip karşılaştırmaları yapmalısınız ve diğerlerinden farklı olduğunuzu kanıtlamalısınız.
d- Ziyaretçinize vaatler vermelisiniz: Yazıyı okuyan kişinin neden sizin yazınızda olduğunu biliyorsunuz değil mi? Ona istediğini alabileceğini vaadedin ve bunu somut örnekler ile sunun.

Satın Almalı mıyım?

Eğer kısa zamanda firmanızın bilinirliğini arttırmak istiyorsanız medya reklamları, gücünüz var ise Tv reklamları ve bunun yanı sıra satın alımı yapmalısınız. Günümüzde insanlar yeni bir firmanın ismini duyduğu anda internetten güvenilir mi? Diye aramaya başlıyor. Sizde alacağınız tanıtım yazıları ile markanızın güvenilirliğini gösterebilmelisiniz, bunun size getirisi tahmin ettiğinizden çok daha fazla olacaktır.

Bu nedenle satın almalı mıyım? sorusuna benim net cevabım kesinlikle evet satın alın ve böyle bir imkan varken bunu kullanmaktan geri durmayın.

Fiyatları

Önemli bir noktada alacağınız yazının fiyatıdır, ve fiyat olayı siteye göre değişiklik gösterir. Eğer otoritesi yüksek bir haber sitesinden tanıtım alacaksanız bu size pahalıya mal olabilir, ancak bir Blog yayınlamak ise amacınız bunu çok daha makul fiyatlar ile sonlandırabilirisiniz. Herhangi bir Blog’dan tanıtım yapabilirsiniz ancak dikkat edilmesi gereken nokta size getirisinin nasıl olacağıdır, eğer yazıyı yayınladığınız site yukarıda da defalarca bahsettiğim şeyi (Arama motoru görünürlüğü) size verebilecekse hiç beklemeyin hemen tanıtımınızı yapın.

Blog (Web site) Nedir?

Blog , kendi kişisel bloğunuz için veya kapsamlı içerikler oluşturduğunuz insanlara fayda sağlayacağına inandığınız web siteniz için yapabileceğiniz türden tanıtımlardır. Örneğin ben FikirAVM’ de aklıma gelen her konuya yer veriyorum ve burası benim kişisel web sitem olmasına rağmen insanlara fayda sağlayabilecek konulara yer vermeye özen gösteriyorum.

Benim kendi Blog yazılarım içinden öne çıkarmak istediğim bir içeriğim için konusunda daha otoriter bir siteden almam gayet doğal ve son derece faydalı olur.

Sonuç

Web site oluşturmak günümüzde artık kurumsal kimliklerin ihtiyacı haline gelmiştir. Bunun için çeşitli tanıtımlar yapmak ve bu konuda yazdırmak eylemi de bu ihtiyaçların bir parçasıdır. yazılırken seçilecek sitenin kalitesini belirtmek oldukça önemlidir. Kaliteli içerikler üretilmesi nın da kaliteli olmasını sağlar.

Aynı zamanda da yazı içeriğinin okuyucuya yüksek derecede fayda sağlaması önemlidir. Yazılmış örnekleri sitemizden temin edebilir ve tanıtım yazılarına ilişkin kafanızdaki soru işaretlerini ortadan kaldırabilirsiniz.

nın nasıl yazıldığına dair soru işareti olan kişilerin bu yazı örneklerimizden faydalanması kurumsal kimlik oluşturması açısından önem arz etmektedir. örnekleri statüsünde oluştururken bir takım stratejiler belirlenmesinde fayda vardır.

  1. nın doğal olması gerekmektedir. Doğal olan yazı hedef kitleye anında gösterir.
  2. nın yalın ve sade olması gerekmektedir. Bu sayede amaca hizmet eder. Süslü söyleyişlerden uzak olan ve ne anlatılmak istendiğini açıkça ifade eden yazı açıklık ilkesinin de alanına girer.
  3. Tanıtımınız açık olmalıdır. Netlik olarak da ifade edilen bu kavram yazının içeriğinde verilmek istenen mesajın okuyucuya net bir şekilde verilmesi ve mesajı da karşı tarafa anında iletmesi anlamına gelmektedir. Bu sayede bir nın açık olmasını ve laf kalabalığından uzak olması da oldukça önemlidir.
  4. Yazınızın özgün olması gerekmektedir. Firmanın kurumsal kimliğine özel olarak yayımlanan bu yazılar örnekleri olarak sunulmaktadır. Bu sayede sizler de tanıtım yazınızda bulunması gereken özellikleri belirleyerek kendi stratejilerinizi oluşturabilirsiniz.

Web sitelerinin fazlalaşması ve internet ağı sayesinde firmalar kendilerini tanıtma ihtiyacı duymaktadırlar. Firmaların bulunduğu kurumsal kimliklerinin içerisinde sektör bazlı olarak ilerleme kaydetmeleri amacıyla belirlenmektedir.

Bu yazılar ile firmalar uygulamaları kapsamında yer alarak dijital platformlarda ön plana çıkmakta ve arama motorlarında diğer web siteleri arasından kolaylıkla sıyrılma yaşamaktadırlar. na ait örnekler ile kendi yazınızı kolaylıkla oluşturabilir ve birçok ürünün, kurumun, kişisel bilgilerin tanıtımını gerçekleştirebilirsiniz.

Dip Not

Emlakçı, kitap, , dergi, firma, film, otel tanıtım yazıları için FikirAVM’yi tercih etmenizden mutluluk duyacağımı tekrar belirtmek istiyorum. FikirAVM’de tanıtım yayınlamak için Buradan detaylara bakabilirisiniz.

Ayrıca bu yazı altına yorum yaparak talep ederseniz listede görüğünüz fiyatın yarısına tanıtım yazınız yayınlanacaktır.