Televizyonun İcadı ve Tarihçesi

Televizyonun İcadı ve Tarihçesi

15 Eylül 2018 0 Yazar: Recep

un icadı kısaca dünya da bir daha yok olmayacak bir akımın ilk adımı olarak adlandırılabilir ancak un icadı uzun bilgi gerektiren, anlatılması gereken bir devrimdir. neden icat edildi bunu bilemeyiz yada belli bir sebebe bağlayamayız.

#un İcadı ve Önemi

21. yüzyılın vazgeçilmez aletlerinden biri olan un tarihi, 75 yıl önce, İskoç mucit John Logie Baird ’in keşfiyle başladı. Baird, 21. yüzyılda insanları saatlerce karşısında oturtabilen un babasıydı. Keşif merakı çocuk yaşlarda başlayan Baird, 12 yaşında, evine bir elektik sistemi döşemiş ardından yoldayken arkadaşlarıyla konuşmasını mümkün kılacak ilk telefon santralini geliştirdi. İskoçya’da Kraliyet Teknik Koleji’nde dersleri alan Baird, Glascow üniversitesinde mühendisliği okudu. Birinci Dünya Savaşı sırasında eğitimine ara veren mucit, silahlı lerde çalışmak istedi ama kabul edilmedi. Başvurusu reddedilen Baird, Clyde Valley si Şirketi’nde çalışmaya başladı ancak sağlık problemleri işi bırakmasına sebep oldu.

#un İcadı ve Gelişimi

Clyde Valley ’den sonra aralarında Trinidad ’da bir reçel fabrikasında işçiliğin de bulunduğu çeşitli işlerde çalışan Baird, nihayet 1922’de memleketi Sussex ’e geri dönen ve burada tamirciliğe başladı. Nak mucit Sussex’ deki mütevazı hayatı, Baird ’i 50 yıldır düşlediği icadı üzerinde yoğunlaşma fırsatı verdi.

#İlk Nasıldı? un Tarihçesi

Parası olmadığı için ilk unu bir lavabo ve bir çay tenekesiyle yapan Baird, bir sonraki denemesinde projeksiyon lambasını bisküvi kutusuyla kaplayıp basit bir düzenek geliştirdi ve düzeneğe kullanılmış lenslerle devrelerden tarama diskler ekledi. Baird ’in icat ettiği bu düzenek, tahta çubuklar arasına nakış iğneleri ve balmumuyla tutturulan bir cihaz olarak TV’nin dedesi kabul edildi. Çalışmalarını bundan sonra da sürdüren mucit, 1925’de hayal ettiği gibi, “Stok ey Bill” adını verdiği ilk ilkel da görüntü transmisyonunu da gerçekleştirmeyi başardı. Logie Baird icadının parlak bulundu ama pek ciddiye alınmadı. İlk yayın BBC’den Baird ’in ilk ilkel TV’yi icat ettiği dönemde, BBC gibi yayıncılar radyoya odaklanmıştı. BBC’inin TV yayıncılığına geçişi, 1929’da sınırlı bir kitleye ulaşan ilk deneme yayınıyla başladı. Günde iki yayın kuşağında hizmet vermeye başlayan BBC u, ilk kuşakta haber, ikinci kuşakta ise müzik yayını veriyordu. Baird dan sonra infrared ışınlar üzerinde de çalışmalar yaptı.

Günümüz Teknolojisine uygun lar hakkında bilgi almak için buraya bakabilirsiniz.

https://www.fikiravm.com/kt/teknoloji/