Trafik ile İlgili Kavramlar

Trafik ile İlgili Kavramlar

11 Eylül 2018 1 Yazar: Recep

ihtiyacını karşılamak için yolları ve araçları yapılmıştır.

konforunun ve güvenliğinin sağlanması için kurallar geliştirilmiştir. güvenliğinin sağlanması için yollarından ve araçlarından bilinçli yararlanmak ve kurallarına uymak gerekir.

Kara yollarında siz duran veya eden insana yaya denir. Taşıt sürücüleri de kullandıkları taşıttan inince yaya olurlar.Bakınız : Trafikte Yaya Olmak ve Guvenli YolTrafik ile İlgili Kavramlar 1

İnsan, hayvan ve yük taşımaya yarayan araçlara taşıt denir. Taşıtlar motorlu olabileceği gibi motorsuz da olabilir.Bakınız : Taşıtlara Binerken ve İnerken Nelere Dikkat EtmeliyizTrafik ile İlgili Kavramlar 2

Kara yollarında yalnız yayaların kullanması için ayrılmış alana yaya kaldırımı denir. Yaya kaldırımları genellikle taşıt yollarından daha yüksek olur.

Trafik ile İlgili Kavramlar 3

Taşıt yolunda, yayaların karşıya güvenli geçebilmelerini sağlamak için yol çizgileri ve işaret levhaları ile belirlenmiş alana yaya geçidi denir.Bakınız : Okul, Demiryolu ve Yaya GeçidiTrafik ile İlgili Kavramlar 4

Kara yolunun, diğer bir kara yolunun veya demir yolunun altından yayaların geçmesini sağlayan yapıya alt geçit denir. Alt geçitler yayaların güvenle karşıya geçebilecekleri yerlerdendir.

Trafik ile İlgili Kavramlar 5

Kara yolunun, diğer bir kara yolunun veya demir yolunun üstünden yayaların geçmesini sağlayan yapıya üst geçit denir. Üst geçitler de alt geçitler gibi yayaların güvenle karşıya geçebilmesi için yapılmıştır.

Trafik ile İlgili Kavramlar 6

le ilgili , ve yazı ile özel bir talimatın aktarılmasını sağlayan levhalara işaret levhası denir.

Trafik ile İlgili Kavramlar 7

işaret levhaları verdikleri mesaja göre farklı şekillerde ve lerde olabilir.

Trafiği düzenlemede kullanılan, üzerinde çeşitli , ve yazı bulunan, bir talimatın aktarılmasını sağlayan ışıklı cihazlara ışıklı işaret cihazı denir.

Trafik ile İlgili Kavramlar 8

Yaya kaldırımı bulunmayan kara yollarında, taşıt yolu kenarında yayaların kullanabileceği alana banket denir. Banketlerden zorunlu hâllerde taşıt sürücüleri de yararlanır.

Trafik ile İlgili Kavramlar 9

ihtiyacının çok sayıda insanın aynı anda taşınması ile karşılanmasına toplu taşıma denir.

Trafik ile İlgili Kavramlar 10

le maliyetinin düşürülmesi, çevre kirliliğinin önlenmesine katkısından dolayı edilir.

Belediye otobüsü, metro, tramvay ve vapur gibi toplu taşıma araçlarının yaygın şekilde kullanılması yoğunluğunun azalmasına katkı sağlar. Buna bağlı olarak da kazaları azalır.

Toplu taşıma araçlarının edilmesinin bir diğer faydası da çevre kirliliğinin azaltılmasına katkı sağlamasıdır. Toplu taşıma araçlarını etmenin daha az egzoz gazının havaya salınması demek olduğu unutulmamalıdır.

terimleri rüj, taşıt yolunun her iki yöndeki taşıt trafiği için kullanıldığı karayoluna ne ad verilir, le ilgili temel kavramlar nelerdir, levhaları, öğrencilerin geçmesi için taşıt yolundan ayrılmış ve işaretleriyle belirlenmiş alana ne denir, eğitimi ve kara yolu ile ilgili kavramlar, ile ilgili , ile ilgili temel bilgiler