Trafik ile İlgili Kavramlar

Ulaşım ihtiyacını karşılamak için ulaşım yolları ve ulaşım araçları yapılmıştır.

Ulaşım konforunun ve güvenliğinin sağlanması için kurallar geliştirilmiştir. Trafik güvenliğinin sağlanması için ulaşım yollarından ve ulaşım araçlarından bilinçli yararlanmak ve trafik kurallarına uymak gerekir.

Kara yollarında hareketsiz duran veya hareket eden insana yaya denir. Taşıt sürücüleri de kullandıkları taşıttan inince yaya olurlar.Bakınız : Trafikte Yaya Olmak ve Guvenli Yolyaya - Trafik ile İlgili Kavramlar

İnsan, hayvan ve yük taşımaya yarayan araçlara taşıt denir. Taşıtlar motorlu olabileceği gibi motorsuz da olabilir.Bakınız : Taşıtlara Binerken ve İnerken Nelere Dikkat Etmeliyiztasit - Trafik ile İlgili Kavramlar

Kara yollarında yalnız yayaların kullanması için ayrılmış alana yaya kaldırımı denir. Yaya kaldırımları genellikle taşıt yollarından daha yüksek olur.

yaya kaldirimi - Trafik ile İlgili Kavramlar

Taşıt yolunda, yayaların karşıya güvenli geçebilmelerini sağlamak için yol çizgileri ve trafik işaret levhaları ile belirlenmiş alana yaya geçidi denir.Bakınız : Okul, Demiryolu ve Yaya Geçidiyaya gecidi - Trafik ile İlgili Kavramlar

Kara yolunun, diğer bir kara yolunun veya demir yolunun altından yayaların geçmesini sağlayan yapıya alt geçit denir. Alt geçitler yayaların güvenle karşıya geçebilecekleri yerlerdendir.

alt gecit - Trafik ile İlgili Kavramlar

Kara yolunun, diğer bir kara yolunun veya demir yolunun üstünden yayaların geçmesini sağlayan yapıya üst geçit denir. Üst geçitler de alt geçitler gibi yayaların güvenle karşıya geçebilmesi için yapılmıştır.

ust gecit - Trafik ile İlgili Kavramlar

Trafikle ilgili sembol, renk ve yazı ile özel bir talimatın aktarılmasını sağlayan levhalara trafik işaret levhası denir.

trafik isaret levhasi - Trafik ile İlgili Kavramlar

Trafik işaret levhaları verdikleri mesaja göre farklı şekillerde ve renklerde olabilir.

Trafiği düzenlemede kullanılan, üzerinde çeşitli renk, sembol ve yazı bulunan, bir talimatın aktarılmasını sağlayan ışıklı cihazlara ışıklı trafik işaret cihazı denir.

isikli trafik isaret cihazi - Trafik ile İlgili Kavramlar

Yaya kaldırımı bulunmayan kara yollarında, taşıt yolu kenarında yayaların kullanabileceği alana banket denir. Banketlerden zorunlu hâllerde taşıt sürücüleri de yararlanır.

banket - Trafik ile İlgili Kavramlar

Ulaşım ihtiyacının çok sayıda insanın aynı anda taşınması ile karşılanmasına toplu taşıma denir.

toplu tasima - Trafik ile İlgili Kavramlar

Özellikle ulaşım maliyetinin düşürülmesi, çevre kirliliğinin önlenmesine katkısından dolayı tercih edilir.

Belediye otobüsü, metro, tramvay ve vapur gibi toplu taşıma araçlarının yaygın şekilde kullanılması trafik yoğunluğunun azalmasına katkı sağlar. Buna bağlı olarak da trafik kazaları azalır.

Toplu taşıma araçlarının tercih edilmesinin bir diğer faydası da çevre kirliliğinin azaltılmasına katkı sağlamasıdır. Toplu taşıma araçlarını tercih etmenin daha az egzoz gazının havaya salınması demek olduğu unutulmamalıdır.

trafik terimleri rüj, taşıt yolunun her iki yöndeki taşıt trafiği için kullanıldığı karayoluna ne ad verilir, trafikle ilgili temel kavramlar nelerdir, trafik levhaları, öğrencilerin geçmesi için taşıt yolundan ayrılmış ve trafik işaretleriyle belirlenmiş alana ne denir, trafik eğitimi ve kara yolu ile ilgili kavramlar, trafik ile ilgili , trafik ile ilgili temel bilgiler
Şunlara da Göz Atmalısın
Share

1
Bir Soru Sormak İster misin?

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Hayati Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Hayati
Ziyaretçi
Hayati

trafik ile ilgili kavramlar ülkemizde çok gelişmiş değil malesef. Özellikle yaya geçitlerinde aracın durmaması gibi konularda çok gerideyiz. Daha iyi olması ümüdiyle.