Trafik İşaretlerine ve İşaret Levhalarına Uyalım

Trafik İşaretlerine ve İşaret Levhalarına Uyalım

24 Ocak 2018 0 Yazar: uzun

Trafik İşaretlerine ve İşaret Levhalarına Uyalım Trafiği düzenlemek amacı ile kullanılan trafik işaret levhaları ile ışıklı ve sesli işaret cihazları can ve mal güvenliğimizin korunmasına hizmet etmektedir. Trafik işaretlerinin ve işaret levhalarının bir anda hayatımızdan çıktığını düşünelim. Böyle bir durumda sizce hayatımızda neler değişir?

Trafik işaret levhaları can ve mal güvenliğimizi korumanın yanı sıra trafiğin bir düzen içerisinde akmasına da hizmet etmektedir. Böylelikle trafik işaretlerine uyulması trafikte geçirilecek süreyi de azaltacaktır.

Trafik İşaret Levhalarını Koruyalım 

Kara yollarından yararlananlara rehberlik yaparak can ve mal güvenliğinin korunmasına katkı sağlayan trafik işaret levhalarına zarar vermemek, zarar verenleri ise yetkililere bildirmek bir vatandaşlık ve insanlık görevidir.

tabela zarar 300x197 - Trafik İşaretlerine ve İşaret Levhalarına Uyalım

Emniyet Kemeri ve Çocuk Güvenlik Koltuğu 

Emniyet kemeri, pasif bir güvenlik donanımıdır. Yani emniyet kemeri takmak trafik kazalarını önleyemez ama trafik kazası esnasında sürücü ve yolcuların araç içerisinde savrulmalarını, araç iç yüzeylerine çarpmalarını ya da araçtan dışarıya fırlamalarını önlemede etkili olur. Bu nedenle emniyet kemeri için pasif ve etkili bir güvenlik önlemidir.

Emniyet kemeri kullanımı sayesinde, trafik kazaları sonucunda meydana gelen ölüm ve yaralanma olaylarının büyük çoğunluğunun önlenebildiği bilinmektedir. Bu nedenle seyahat hâlindeyken emniyet kemerimizi mutlaka takmalıyız. Emniyet kemeri, araçların sadece ön değil, arka koltuklarında oturanlar tarafından da kullanılmalıdır.

keme koltuk 300x139 - Trafik İşaretlerine ve İşaret Levhalarına Uyalım

Karayolları Trafik Kanunu’nda, araç içerisinde seyahat eden çocuklar için bazı ekstra güvenlik önlemlerinin alınması istenmiştir. Bu kanuna göre boyları 150 cm’den kısa ve ağırlıkları 36 kg’ın altındaki çocukların boylarına ve ağırlığına uygun çocuk güvenlik koltuğu kullanılması zorunlu kılınmıştır. Ancak boyları 135 cm’den uzun olan çocuklar, emniyet kemeri takmak ve aracın ön koltuğuna oturmamak şartıyla diğer koltuklarda yolculuk edebilirler.

Güvenli Yolculuk 

Trafik ve yol güvenliğinin sağlanabilmesi için taşıtların güvenlik donanımlarına sahip olması ve sürücü ile yolcuların bu donanımları doğru bir şekilde kullanması gerekir. Kara Yolları Trafik Kanunu’na göre özel araçlar (otomobil), arazi taşıtları, kamyonet, kamyon, çekici, minibüs ve otobüslerin bütün koltuklarında emniyet kemerinin bulunması ve kullanılması zorunludur. Emniyet kemerinin kendisinden beklenen korumayı yapabilmesi için sürücü ve yolcuların boyuna göre ayarlanmış olması ve doğru bir şekilde kullanılması gerekir.

Doğru bir şekilde kullanılan emniyet kemeri;

  • Trafik kazası sebebiyle vücutta meydana gelen sarsıntıyı azaltır,
  • Trafik kazasının etkisini vücudun daha dayanıklı bölgelerine yöneltir,
  • Çarpışma esnasında ortaya çıkan kuvvetin tamamını vücudun tek bir noktasına toplanmasını engeller ve bu kuvveti vücudun geneline yayar,
  • Trafik kazası anında koltuktan fırlamayı engeller,
  • Kafa ve omurları sabitleyip yaralanmaları önleyerek koruma sağlar.

Unutulmamalıdır ki emniyet kemeri takmak yasal bir zorunluluktur. Ancak;

  1. Yerleşim yeri içinde ticari amaçla yolcu taşımacılığı yapan araç sürücüleri,
  2. Yerleşim yeri içinde ticari amaçla yolcu taşımacılığı yapan minibüs ve otobüs (umumi servis araçları hariç) ile dolmuş araçlarındaki yolcular,
  3. Geri giden veya park yerlerinde 25 kilometre/saati geçmeyen hızla seyreden sürücüler,
  4. Yakın koruma, harekât, tatbikat ve devriye görevi yürüten veya olaylara müdahale eden askerî ve genel kolluk görevlilerinden sürücü ve yolcu konumunda bulunanlar,
  5. Görev ya da ekip çalışması ile özel pozisyonlarda bulunduklarında acil servis görevlileri, emniyet kemeri kullanıp kullanmamakta serbesttir.

güvenli yolculuk 300x104 - Trafik İşaretlerine ve İşaret Levhalarına Uyalım

Emniyet kemeri kullanımında yeterli hassasiyetin gösterilmemesine ek olarak yapılan başka yanlışlar da üzücü sonuçlara neden olabilmektedir. Bunların başında taşıtlarda çocukların kucağa alınması, küçük çocukların araçların ön koltuğuna oturtulması, araçlara kapasitelerinin üzerinde yolcu alınması, araç kullanırken cep telefonu kullanılması gelmektedir. Belirtilen durumların tümü trafiği ve trafik güvenliğini tehlikeye sokmaktadır.