Trafik ve Can Güvenliği

Trafik ve Can Güvenliği

11 Eylül 2018 0 Yazar: Recep

Trafik her geçen gün yoğunluğunu biraz daha arttırarak devam etmektedir, trafik ve can güvenliği ise birbirinden ayrılmadan düşünülmesi gereken konuların başında gelmektedir.

Trafik ve Can Güvenliği

Kara yolları üzerindeki yayaların, araçların, hayvanların hâl ve hareketlerine trafik denir. Trafik âdeta hayatımızın bir parçası olmuştur.

İhtiyaçlarımızı karşılayabilmek için kara yollarından ve ulaşım araçlarından yararlanırız. Okula, alışverişe, oyun parkına veya akraba ziyaretine gitmek için trafik ortamında bulunuruz.

İnsanlar trafikte;

  • Yaya,
  • Yolcu,
  • Sürücü olarak bulunur.

Yaya, yolcu veya sürücü olarak trafikte bulunan insanlar, trafik kazasına sebep olmamak için trafik kurallarına uymalıdır.

Yaşanan yörenin nüfusuna, araç sayısına ve kara yollarının yapısına göre trafik yoğunluğu da farklılık gösterir. Trafik yoğunluğunun artması ile trafik kazaları arasında bir ilişki vardır.

Bu nedenle özellikle yoğun trafiğin olduğu yerlerde daha dikkatli olmalı, kesinlikle aceleci olmamalıyız. Kendimizin ve başkalarının can güvenliğini sağlamak için, trafik kurallarına uymayı yaşam tarzı yapmalıyız.

Trafikte en önemli unsur insandır.

Yaşama hakkı; insanların en temel vazgeçilmez hakkıdır ve bu hak kutsaldır.

İnsanların can güvenliğinin sağlanması ve trafik kazalarının olmaması için sürücü, yolcu ve yaya olan insanların trafik kurallarına uymaları gerekir. Sorumluluk sahibi bireyler olarak diğer insanların yaşama hakkına saygı göstermeli ve kazaların azaltılması için üzerimize düşen görevleri yapmalıyız.

Trafik ve Can Güvenliği 1

Trafikte yaya olmak

Trafik kurallarını en iyi şekilde öğrenip uygularsak kendi can güvenliğimizi sağladığımız gibi başkalarının can güvenliğinin sağlanmasına da katkı sağlamış oluruz. Zira bir insanın hata yaparak sebep olacağı trafik kazasından pek çok insan ve doğal çevre etkilenmektedir.

Trafik kazaları ile ilgili istatistikî verileri incelediğimizde; trafik kurallarına uyulmaması, olumsuz hava koşulları, yol ve araç kusurlarının kaza nedenleri arasında olduğunu görürüz.

Trafikte en önemli unsur insan olduğu gibi maalesef en önemli kaza sebebi de insan olmuştur.

Trafik ve Can Güvenliği 2

Ölümlü ve yaralanmalı kaza sayıları istatistiği