Trafikte Araçlar ve Kurallar Konu Anlatımı

Trafikte Araçlar ve Kurallar Konu Anlatımı

11 Eylül 2018 0 Yazar: Recep

Araçlar ve Kurallar


Bisiklet, kaykay, scooter (sıkutır), paten ve kızak gibi motorsuz araçları kullanmak kuşkusuz çok eğlencelidir.

Bu araçları kullanmak oyun olduğu kadar faydalı bir spor ve etkinlik olarak da değerlendirilebilir. Hem güzel vakit geçirip hem de yeni arkadaşlar edinip dostluklar kurabiliriz. Ancak bu araçlar, kesinlikle taşıt trafiğine kapalı oyun alanlarında kullanılmalıdır.

Taşıt yolunda bisiklet kullanabilmek için sürücü belgesi alma zorunluluğu yoktur.

araçlar ve kurallar

Bisiklet, Kaykay, Sıkutır

Ama sürücülük eğitimi alma ve 11 yaşını bitirmiş olma şartı vardır. Yani 12 yaşından küçükler hiçbir şekilde kara yollarında bisiklet kullanamazlar.

Bisiklet, kaykay, kızak, sıkutır ve paten taşıt trafiğine kapalı alanlarda kullanılmalıdır.

Bu araçları kullanacak olanların alması gereken güvenlik önlemleri olduğu da unutulmamalıdır. Kask, dizlik, dirseklik ve eldiven takmak olası bir kaza anında sürücüyü koruyacaktır.

Kullanılan aracın özelliklerine ve iklim koşullarına uygun giyinmek de alınması gereken güvenlik önlemlerindendir.

Trafiğe kapalı oyun alanlarında dahi motorsuz taşıt kullanırken dikkatli olunmalı, taşıtın kontrolünü zorlaştıracak hareketlerden kaçınılmalıdır.

Tedbirsiz ve saygısız araç sürme

Karayolunda araçların nun rahat ve huzurunu bozacak ya da kişilere zarar verecek biçimde saygısızca sürülmesi, araçlardan bir şey atılması ya da dökülmesi, seyir durumunda sürücülerin, cep ve araç telefonu ile benzer haberleşme cihazlarını kullanması yasaktır.

Demiryolu geçitleri 

Demiryolu geçitlerinde :

a) Sürücülerin demiryolu geçitlerini, geçidin durumuna makul olmayan hızla geçmeleri, ışıklı ya da sesli işaretin vereceği “DUR” talimatına uymamaları, taşıt yolu üzerine indirilmiş ya da indirilmekte olan tam ya da yarım bariyerler varken geçide girmeleri yasaktır.

b) lı işaret ya da bariyerlerle donatılmamış demiryolu geçitlerini geçmeden önce, sürücülerin durmaları, herhangi bir demiryolu aracının yaklaşmadığına emin olduktan sonra geçmeleri zorunludur.

Yaya ve okul geçitleri 

Görevli bir kişi ya da ışıklı bulunmayan, yalnız diğer bir işareti ile belirlenmiş yaya ya da okul geçitlerine yaklaşırken tüm sürücüler, araçlarını yavaşlatmak ve bu geçitlerden geçen ya da geçmek üzere bulunan kişilere ve öğrencilere ilk geçiş hakkını vermek zorundadırlar.

Ses, müzik, görüntü ve haberleşme cihazlarının kullanılması

Araçlarda ses, müzik, görüntü ve haberleşme cihazları yönetmelikte gösterilen şartlara makul olarak ve nun rahat ve huzurunu bozmayacak biçimde kullanmak mümkün.

Kanun ve yönetmelikte belirtilen şartlara uymayan ses, müzik, görüntü ve haberleşme cihazları ile sürücünün izleme ve kullanma sahası içinde bulunan görüntü cihazları araçlardan söktürülür.

Okul taşıtları

Okul taşıtlarının ” DUR” işaretini yaktıkları hallerde tüm araçların durması zorunludur. “DUR” işaretinin yalnızca öğrencilerin binmeleri ya da inmeleri sırasında ve yönetmelikte belirtilen hallerde yakılması zorunludur. Okul taşıtlarının çalıştırılması şartları, dönemleri ve nitelikleri yönetmelikte gösterilir.

te Araçlar ve Kurallar konusuna eklemek istediğiniz bilgileri yorum kısmına usulca bırakmanız yeterli, unutmayın araçlar ve kurallar önemlidir.