Trafikte Geçiş Üstünlüğü Olan Taşıtlar

Trafikte Geçiş Üstünlüğü Olan Taşıtlar

12 Eylül 2018 0 Yazar: Recep

Karayolları Kanunu (KTK) ve Karayolları Yönetmeliği’nde (KTY) kara yollarının kullanılma koşulları belirlenmiştir.

Buna göre yayaların ve araç kullananların diğer yaya ve araç kullananlara göre, yolu kullanma sırasındaki öncelik hakkına geçiş hakkı denir.

Görev sırasında, belirli araç (ambulans, polis aracı ve itfaiye) sürücülerinin can ve mal güvenliğini tehlikeye sokmamak şartı ile kısıtlama veya yasaklarına bağlı olmamalarına geçiş üstünlüğü denir.

Geçiş üstünlüğü olan bu araçların sürücüleri; görevlerini yaparken diğer insanların can ve mal güvenliğini tehlikeye atmamak şartıyla, kural ve yasaklarına bağlı olmazlar.

Bu araçların sürücüleri görev hâlinde iken görülür (ışıklı) ve duyulur (sesli) işaret kullanarak geçiş üstünlüğünü kullanır.

Trafikte Geçiş Üstünlüğü Olan Taşıtlar 1

Sesli görüntülü uyarı ışıkları

Ambulans, polis aracı ve itfaiyenin ışıklı ve sesli işaretini fark eden yayalar ve sürücüler bu araçların geçişini kolaylaştıracak şekilde davranmak zorundadırlar.

Ambulans ve polis araçlarında mavi-kırmızı veya mavi ışık veren, dönerli veya aralıklı yanıp sönen ışıklı uyarı işareti bulunur.

İtfaiye araçlarında kırmızı renkli aralıklı yanıp sönen ışıklı uyarı işareti bulunur.

Ambulans, polis aracı ve itfaiye 150 metreden duyulabilecek ses çıkaran siren (canavar düdüğü) sesli uyarı işaretleri kullanarak görev hâlinde olduğunu duyurur.

Trafikte Geçiş Üstünlüğü Olan Taşıtlar 2

Geçiş üstünlüğü olan araçlara örnekler

Ambulansın yaralı veya hastaya müdahalesinin gecikmesi can kayıplarına bile sebep olabilir. Yine itfaiyenin yangına müdahalesinin gecikmesi telafisi imkânsız zararlara neden olabilir.

Aynı şekilde bir olaya müdahale etmeye giden polis aracı gecikirse zanlılar kaçabilir veya deliller yok edilebilir. Bu nedenle herkes te geçiş üstünlüğü konusunda duyarlı olmak zorundadır.