Trafikte Nezaket ve Hoşgörü Kurallarının Önemi

Trafikte Nezaket ve Hoşgörü Kurallarının Önemi

12 Eylül 2018 0 Yazar: Recep

te Nezaket ve Hoşgörü

güvenliğinin sağlanabilmesi sürücü, yolcu ve yaya olan insanların kurallara uymasına bağlıdır.

Karayolları Kanunu’nda belirlenmiş olan kurallara kuşkusuz her insan uymalıdır. Ancak kanunlarla belirlenmemiş bazı kurallar da vardır.

te diğer insanlara karşı saygılı olmak, sabırlı ve sorumlu davranmak güvenliğine katkı sağlayan davranışlardır. Sabırsız, saygısız ve sorumsuz davranışlar ise insanları huzursuz ve mutsuz ettiği gibi kazalarına da sebep olabilmektedir.

kurallarına uymak yasal bir zorunluluktur. Nezaket kurallarına uymak ise sal bir zorunluluktur. Bu nedenle kurallarına ve nezaket kurallarına uymak, uymayanları da uyarmak bir vatandaşlık görevidir.

Yaptığı bir hatadan dolayı uyarılan kişi teşekkür edip hatalı davranıştan vazgeçmelidir. te yapılan bir hatanın pek çok insanın hayatını etkileyebileceği unutulmamalıdır.

Kişinin günlük hayatında yapmış olduğu her türlü rutin aktivitede de davranış şeklini etrafı şekillendirir. Empati yoksunluğunun bir rahatsızlık olduğu ve bozukluklara yol açtığı tarihte deneyimlenmiş bir gerçektir.

Trafikte Nezaket

te Nezaket ve Hoşgörü

te Nezaket

Bilinçli bir sürücü hoşgörülü olabilmek için güne dinlenmiş başlamalıdır. Tahammül içerisinde sürücülerin azami ihtiyaç duyacakları değerlerden bir tanesidir. Güvenli sürücü olmak için daima empati düzeyi yüksek bir şahıs olunuz. Güvenli sürücülük için altın kural sakin olmak ve sakin kalmaktır. kuralları sürücülerin can ve mal güvenliklerini sağlamak için konulmuştur. Kimsenin kendinize özel çıkarları için yolun bir şeridini diğer sürücülere kapatmaya hakkı bulunmamaktadır.

İlginizi Çekebilir : Trafik ve İlk Yardım

Bu yazıda te empati ve iletişim konusunda fikirlerimi beyan ettim adabı nedir kısaca anlatmaya çalıştım.

Eğer te etkili iletişim kurabilir karşınızda ki insanlara empati ile yaklaşırsanız daha mutlu ve daha sakin bir serüveni yaşarsınız.

Karşınızda ki insana hoşgörülü yaklaşmak teki adap kuralları ile ilgili temel değerlerden biridir. Ben de bu yazımda te etkili iletişimin önemine vurgu yapmak istedim bu konu öyle çok eğitim gerektiren bir konu da değil ancak eğer yeni ehliyet alma aşamasındaysanız yine de kayıt olduğunuz sürücü kursu adabı dersi verebilir bu konu da yetkililerle bir görüşme yapmanızı öneririm.

Not : adabı ve te etkili iletişim hepimizin vazgeçilmezi olsun.