Türk Okçuluğunun Dünü ve Bugünü

Türk Okçuluğunun Dünü ve Bugünü

1 Temmuz 2018 0 Yazar: Fikir

Okmeydanı Spor ve Eğitim Vakfı, Fatih Sultan Mehmet Han’ın güzel İstanbul’umuzu fethetmesinden sonra vakfettiği bir arazi üzerinde kurulmuş, II. Beyazıt Han’ın buyruğu ile besmelesi çekilerek açılan efsanevi bir mirasımızdır.

Vakıf, tarihi bir temelin üzerinde ilmek ilmek inşa edilen bir geleneğin, kültürün ve inancın taşıyıcısı olan ata sporumuz okçuluğu, günümüze taşımak ve canlandırmak misyonunu üstlenmiş bir kurumdur.

Kuruluş gayesi askeri bir müessese olmasına rağmen Okçular Vakfı, zamanla bir spor kulübü gibi faaliyet göstermiş; belirli bir disiplin ve kaideleri ile “meydan şeyhi” adı verilen yöneticisi ile tarihe geçecek efsanevi okçu sporcuları yetiştirmesi ile ün yapmış milli bir değerimizdir.

Ancak ne yazık ki bu milli ve tarihi değerimiz; meydanıyla, külliyesiyle, müesseseleriyle yıllarca süren bir ihmalin kurbanı olmak üzereydi. 10 yıl öncesine kadar vakıf arazisi kaçak yapılaşma ve gecekondulaşma istilasından dolayı kullanılmayacak duruma getirilmişti. Neyse ki bu vahim durum, başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın ve İstanbul Büyükşehir Belediyesinin gayretleriyle bugün yeniden tasarımlama (restitüsyon) çalışmaları ile son bulmuş, vakıf aslına uygun olarak tekrar inşa ettirilerek -2013 yılı itibariyle- tekrar milletimize kazandırılmıştır.

Fetih Kupasında ülkelerinin geleneksel kıyafetlerini giyerek yarışan okçular

Fetih Kupasında ülkelerinin geleneksel kıyafetlerini giyerek yarışan okçular

Adeta yeniden hayat bulan Okçular Vakfı, uluslararası bir yarışma olan “Fetih Kupası” adı altında yapılan müsabakalara 4 yıldır ev sahipliği yapmaktadır. Artık geleneksel hale gelen “Fetih Kupası” yarışmalarına ilgi giderek artmış, öyle ki son yarışmalar, (2016 yılı) 30 ülkeden 400 sporcunun katılımı ile gerçekleştirilmiş olup, dünyaca ünlü birçok okçu ve antrenöre de ev sahipliği yapmıştır.

Ok Meydanı Atıcılar Okçular Tekkesi Avan Projesi - Perspektif çizimi

Ok Meydanı Atıcılar Okçular Tekkesi Avan Projesi – Perspektif çizimi

Bugün, Okmeydanı Spor ve Eğitim Vakfı, spor kompleksinin imkanlarıyla ve teknik alt yapısıyla İstanbul’da -sadece okçuluk branşında değil- birçok spor müsabakanın da merkezi olmuş durumdadır.