Türkiye’de Erozyon ve Etkileri

Türkiye'de arazi yapısının engebeli olması, orta kuşakta yer alması nedeniyle farklı basınç kuşaklarının geçiş noktasında bulunması ve kolay aşınabilen kayaçların varlı­ğı erozyonla mücadelede işimizin ne kadar zor olduğunun kanıtıdır.

İnsanların tarla açma, yol yapma ya da orman içi turistik tesis kurmak için yaptıkları çalışmalar so­nucu ağaç varlığı azalmıştır. Ağaçların yok edilmesi erozyonu hızlandıran en önemli etkendir çünkü ağaçlar toprağı kökleri ile tutarak taşınmasını geciktirir.

Verimli top­rakların taşınması tarım alanlarındaki üretimi düşürdüğü gibi geçim kaynaklarını as­gari düzeye indirir. Bu durum kırsal yerlerde yaşayan halkın geçim darlığı çekmesine neden olduğu için iç göçleri başlatır.

Dış kuvvetler sonucu taşınan toprakların toplam miktarı yaklaşık 1.4 milyar ton­dur. Bu rakamsal değeler verimli toprakların her yıl baraj göletlerine ya da denizlere karışarak gittiğinin göstergesidir.

Erozyon sonucu elektrik üreten barajların sediman­tasyon ile dolması baraj ömrünü azalttığı gibi ülkenin enerji ihtiyacının karşılanma­sında hedeflenen değerlerin altına indiği gözlenir.

turkiyenin collesme riski - Türkiye'de Erozyon ve Etkileri

Türkiye Çölleşme Risk Haritası

Şunlara da Göz Atmalısın
Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir