Yüz Anatomisi Kemik Yapısı

Yüz Anatomisi Kemik Yapısı

4 Haziran 2019 0 Yazar: Recep

Yüz si Yapısı incelendiğinde Allah’ın bizlere bahşettiği muhteşem bir mimari ortaya çıkmaktadır. Bu mimariye yakından bakıp yüz si hakkında merak edilenleri öğrenelim.

Müşteri için gerekli tipine karar vermek için yüz şeklinin dikkate alınması önemlidir. Yüz şeklini, ile deri arasında bulunan deri altı yağ ve kaslardan oluşan yumuşak dokunun derinliği ile kafatasındaki yüz lerinin biçimi belirler. Yıllar geçtikçe yüz şeklinin görünümü değişir. Yüz kaslarının sürekli olarak belirli hareketleri tekrarlamasının sebep olduğu yüz derisindeki mimik çizgilerinin yavaş yavaş artması cildin yaşlanmaya başladığını gösteren ilk belirtilerdir.

Konu Başlıkları

Kafatası leri

Kafatası 22 ten oluşur, kafatası leri ve yüz leri olmak üzere ikiye ayrılır. Kafatası leri beynin bulunduğu, 8 ten oluşan koruyucu bir kutudur. Kafatasının tek oynak kemiği olan alt çene, çiğneme ve konuşmayı mümkün kılacak şekilde iki yandan kafatasına bağlıdır. Diğer bütün ler arasında dikiş yerini andıran testere ucuna benzeyen birleşme çizgileri ile birbirlerine sıkı sıkıya bağlıdır.

Kafatasını Oluşturan ler;

 • Alın Kemiği (frontal): Alnı ve kafatasının ön kısmını oluşturur. Ufak açıklıklarla burun boşluklarına bağlı leri hafifleten ve sesin yankılanmasını sağlayan iki geniş hava boşluğu olan sinirleri içerir. Sinirler soğuk algınlığını takiben iltihaplanabilir.
 • Yan kafa leri (parietal): Kafasının üstünde, orta çizgide birleşen, kafatasının üst ve yan kısımlarını oluşturan bir çift olan tir.
 • Arka (occiptal): Kafatasının temel arka kemiğini oluşturur, omuriliğin geçtiği “ foramen magnum” adı verilen geniş bir açıklığı vardır.
 • Şakak Kemiği (temporal): Kafatasının alt kenarını oluşturur, kulak boşlukları vardır. Her iki şakak kemiği kendini takip eden çene kemiği ile birleştiği yerde çıkıntılıdır, çift lerdir. Bu bölgeler kulakların alt ön kısmında yüzün her iki tarafında hissedilen elmacık lerini oluşturur.
 • Temel (sphenoid): Kafatası temelinin büyük bölümünü oluşturur, Kafatasının yanlarını oluşturan, kanat uçları ile yarasa şeklinde lerdir. Alın kemiği ile şakak leri arasındadır.
 • Kalbur kemiği (ethmoid): Kafatasını oluşturan küçük, düzensiz bir şekli bulunan , burnun üst kısmı ile göz çukurlarının iç duvarlarını oluşturur. Bu şekilde gösterilmemiştir.
Yüz Anatomisi kafatasının yandan görünüşü
Yüz Anatomisi Kafatasının Önden Görünüşü

Yüz leri

Yüzde 14 adet vardır, ancak bunların sadece 7 tanesi yüz şeklini belirler.

Bunlar:

 • Bir çift küçük burun kemiği (osnasale): Burun kemerini oluşturur. Burnun geri kalan kısmı ten daha esnek ve daha yumuşak olan kıkırdaktan oluşur. Kıkırdak burnun alt kısmının şeklini belirler.
 • Bir çift elmacık kemiği (oszygomatic): Yanak lerini oluşturur. Elmacık leri yüzün her iki yanında yanak lerini, elmacık lerine bağlar. Elmacık lerinin yeri elmacık köprüleri aşağı, yüze doğru takip edildiğinde kolaylıkla bulunabilir. Yanak lerinin üst çene kemiği üzerinde çıkıntı oluşturduğu hissedilebilir.
 • Bir çift üst çene kemiği (osmaxillae): Ağzın çatısıdır ve üst dişlerin bulunduğu üst çeneyi oluşturur.
 • Alt çene kemiği (osmandibula): Bulunduğu alt çeneyi oluşturur ve alt dişleri şakak kemiği ile birleşerek konuşma ve çiğnemeyi sağlayan hareket edebilir eklemlerdir.

Diğer 7 adet yüz kemiği (göz çukurlarında bulunan iki gözyaşı kemiği, burnun arkasındaki koni biçimindeki iki , ağız çatısındaki iki damak kemiği ve burun delikleri arasındaki burun direğini oluşturan ) yüz şeklinin belirlenmesinde bir fonksiyonları yoktur.

Temel Yüz Şekilleri

Avrupalılar için altı temel yüz şekli vardır.

 • Oval yüz
 • Yuvarlak yüz
 • Kare yüz
 • Dikdörtgen yüz (uzun yüz)
 • Kalp şeklinde yüz (ters üçgen yüz)
 • Üçgen yüz

Bazı yüz şekilleri bunların karışımı olabilir. Afrikalı ve Asyalılarda yüzün belli bölümleri altı temel yüz şekline uygun olmayabilir. yapısı ve yüzün derinliği farklı olabilir. Afrikalılarda yanak leri yüksektir. Çene öne doğrudur, iri ve dolgun dudakları vardır. Burun leri daha düzdür. Siyah deride aydınlatma işlemi gölgelendirmeden daha etkilidir. Asyalılarda yüz şekilleri değişiktir. Genellikle oval, düz ve yuvarlaktır. Göz ına daha fazla özen gösterilmeli, gözler ön plana çıkarılmalıdır. Çinlilerin yüzleri genellikle yuvarlak, burunları düzdür. Gözleri küçük, dudakları dolgundur.